Aile ilgisi internet bağımlılığından koruyor

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde yapılan araştırma, ailesiyle sorunlarını paylaşamayan ve birlikte zaman geçiremeyen 14-21 yaş arası gençlerde internet bağımlılığının geliştiğini ortaya koydu.

Aile ilgisi internet bağımlılığından koruyor

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde yapılan araştırma, ailesiyle sorunlarını paylaşamayan ve birlikte zaman geçiremeyen 14-21 yaş arası gençlerde internet bağımlılığının geliştiğini ortaya koydu.

internetbagimliligiÇİDEM Uzman Doktoru Nurdan Tekgül, doktor ve psikologların ortaklaşa yürüttüğü çalışmayla aile içi özellikleri ve benlik değeri ile ergenlik dönemi internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi incelediklerini belirtti. Merkeze başvuruda bulunan 14-21 yaş arası 57 kişinin anket yoluyla yapılan araştırmaya katıldığını dile getiren Dr. Tekgül, internet bağımlılığını "yoksunluk, kontrol güçlüğü, işlevsellikte bozulma ve sosyal izolasyon" kriterleriyle belirlediklerini anlattı.

İNTERNET BAĞIMLISI OLMAKTAN KURTULUN

Katılımcı gençlerin yüzde 98'inin evinde bilgisayara sahip olduğunu, yüzde 70'inin de internette öncelikli olarak facebook gibi sosyal paylaşım sitelerini kullandığını söyleyen Nurdan Tekgül, analizde internetin günlük kullanım süresinin genelde 1-2 saat olduğunu açıkladı. Gençlerin yüzde 63.2'sinin internet kullanımını kendisinin kontrol ettiğini, yüzde 36.8'inin ise anne ve baba tarafından denetlendiğini anlatan Tekgül, analiz sonucunda, "çocuğuna ilgisiz aile ve benlik değeri ile internet bağımlılığı" arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardıklarını açıkladı. Tekgül, "Yapılan korelasyon analizinde, ailesi içinde duygusal tepki gösterebilme ile internet bağımlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Ailede duygusal tepki gösterebilme düzeyi düştükçe internet bağımlılığı yükseliyor" dedi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

ERKEKLERİ DAHA ÇOK ETKİLİYOR

"Kendini kontrol edememe" ve "sosyal izolasyon" oranlarının erkeklerde daha yüksek olduğunu vurgulayan Dr. Nurdan Tekgül, özellikle erken ergenlik olarak nitelendirilen 11-14 yaş arasında otokontrol güçlüğüne daha sık rastladıklarını ifade etti. Benlik değerinde düşme, ailede gösterilen ilginin azlığı, anne ve babanın eğitim düzeyinin düşük olması etkenlerinin çocuk ve gençlerde internet kullanımı ve bağımlılığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Tekgül, "Düşük benlik düzeyinin internet kullanımını arttıran etkisi olduğu görülüyor. Ailede sosyal desteğin azaldığı durumlarda internet bağımlılığının yükseldiğini gösteren araştırma sonuçları mevcut. Bu durum, ailede gereken ilgiyi gösterme oranında azalmanın internet bağımlılığını arttırdığı sonucunu destekler nitelikte" dedi. Nurdan Tekgül, İnternet bağımlılığı nedeniyle gençlerin sosyalleşemediğini söyleyerek, uzun süre bilgisayar başında hareketsiz kalmanın obezite gibi sağlık sorunlarına da neden olduğunu anlattı. Son yıllarda pek çok gencin anne babasına sorunlarını anlatamadığını, birlikte yemek yeme, sohbet etme olanaklarına da sahip olamadığına dikkati çeken Nurdan Tekgül, "Benim anne babalara tavsiyem çocuklarıyla birlikte spor yapmaları, ortak hobiler geliştirmeleri ve daha çok zaman geçirerek internet bağımlılığı riskini azaltmalarıdır" dedi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al