AİLE İÇİ ŞİDDET ARTIYOR

DHA

Son 3 yılda intiharların arttığı açıklandı. Aile içi şiddette işe dehşete düşüren bir tırmanış var. İşte detaylar.


Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen ‘Kadına yönelik şiddet ve hukuki yaptırımlar’ konulu panelde konuşan Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Ali Nevzat Açıkgöz, Burdur'da son 3 yılda 350 kadının intihara kalkıştığını, 8'inin yaşamını yitirdiğini belirtti. Açıkgöz, “Burdur’da aile içi şiddet olgularında artış var” dedi.

Panel, Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı, Belediye Başkanlığı, Baro, Adli Tıp Kurumu Burdur Şubesi, Burdur Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlendi. Burdur Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Belediye Başkanı AK Partili Sebahattin Akkaya, Jandarma Komutanı Albay Enver Aydın, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı.

Panelde Cumhuriyet Savcısı Levent Kandemir, 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Turla, Adli Tıp Uzmanı Dr. Çağlar Özkanlı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Hayriye Akgün Kavak kadına şiddetle ilgili bilgiler verdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Ali Nevzat Açıkgöz, gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan şiddetin artık ilk sayfalarda yer almaya başladığını belirtti. Açıkgöz, “Haber bültenlerinde şiddet ağırlıklı olayların ilk haber olarak verilmesi, bu konuda ne kadar çok çalışmamız ve duyarlılık ortaya koymamız gerektiğini gösteren bir gerçekliktir. Ne yazık ki kadına yönelik şiddet, 21'inci yüzyılda da tüm dünyada ekonomik, sosyal ve coğrafi sınır tanımaksızın varlığını sürdürmektedir” diye konuştu.

Ali Nevzat Açıkgöz, şiddetin kadının yalnızca bedensel ve ruh sağlığını etkilemekle kalmayıp, kendine saygısını, güvenini, yaşam kalitesini ve kendi yaşamını kontrol etme yetisini de yitirmesine neden olduğunu söyledi. Açıkgöz, “Kadınların hukuki, sosyal, siyasal ve ekonomik statülerinin yükselmesini de engellemektedir” dedi.

BURDUR'DA ARTIŞ VAR

Burdur’da da aile içi şiddet olgularında artış olduğunu kaydeden Başsavcı Açıkgöz şunları söyledi:

“Burdur’da 2007 yılında 102 kadın intihara teşebbüs etmiş, 2’si ölmüştür. 2008 yılında 97 kadın intihara teşebbüs etmiş 2’si ölmüştür. 2009 yılında ise 151 kadın intihara teşebbüs etmiş, 4’ü ölmüştür. 3 yılda 350 kadın intihara teşebbüs etmiş, 8’si ölmüştür. İntihara teşebbüs edenlerden 46’sı, intihar edenlerden 1'i 18 yaşın altında, gerisi de 18 yaşın üstündedir. İntihara kalkışmanın temel nedenini aile içi sorunlar oluşturmaktadır.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al