Aile huzuru şizofreni tedavisini etkiliyor

Bir annenin iki çocuğunu balkondan atması şizofreni hastalığının ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.. Aile huzuru ise şizofreni tedavisini etkiliyor.

Aile huzuru şizofreni tedavisini etkiliyor

Bir annenin iki çocuğunu balkondan atması şizofreni hastalığının ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.. Aile huzuru ise şizofreni tedavisini etkiliyor.

100 İzmir’de şizofreni hastası olduğu öğrenilen bir annenin iki çocuğunu bıçaklayıp balkondan atması şizofreni hastalığının ciddiyetini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu son olayın ardından gözler şimdi şizofreni hastalığına döndü. Prof. Dr. Orhan Doğan şizofreni hastalığının tedavisinde sağlık ekibi, aile ve sosyal desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekti ve sosyal desteğe vurgu yaptı. HABERTÜRK Televizyonu’nda Didem Yılmaz’ın sunduğu Gün Ortası programında Elif Akkaya’nın şizofreni hastalığı ve tedavisine ilişkin sorularını cevaplayan Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi Feneryolu Polikliniği’nden Prof. Dr. Orhan Doğan şizofreni hastalığına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. ŞİZOFRENİ İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN... Şizofreninin insan biyopsikososyal bütünlüğünü bozan ve ciddi sonuçları olan ruhsal bozukluk olduğunu ifade eden Doğan, hasta kişinin duygulanım, davranış ve düşünce ilişkileri yönünden birçok olumsuzluk yaşadığını söyledi. Şizofreninin uzun süreli kronik bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Doğan, ilk nöbetin ardından hiç hastalanmayan danışanlarının da olduğunu kaydetti.

TEDAVİ SADECE HEKİM VE HASTAYA BIRAKILMAMALI

Hastalığın tedavisine ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Doğan; “Tedavinin yalnız hasta ve hekime bırakılmamalı. Hem ailenin hem de toplumun tedaviye katılması gerekir. Şizofreninin tedavisi uzun süreli ve biraz da zahmetlidir. Onun için sadece ilaç tedavisi değil, kişinin meslek uğraşıyla ilgili olsun boş zamanlarını değerlendirme ve yaşadığı belirtiler olsun kişiye bunlarla da baş etmesi öğretilmeli. Tedaviye bu süreçler de dahil edilmeli. Sosyal destek önemli. Diğer kronik hastalıklardaki gibi yakından takip edilmeli.

AİLE HUZURU TEDAVİYİ ETKİLİYOR

“Aile içinde mutlu huzurlu bir ortam varsa bu tablo şizofreni hastasına yansıyor. Tedavisinde önemli rol oynuyor aile içi mutluluk. Tedavi sürecinde hem hasta hem de aile tedavi ekibinin önerilerine uymalı kesinlikle.” Dedi. ŞİZOFRENİ OLAN KİŞİNİN ÇOCUĞU ETKİLENİR Mİ ŞİZOFRENİK BOZUKLUKLARIN ETİYOLOJİK ETKİLERİ ŞİZOFRENİ HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ HER ŞEY ŞİZOFRENİK BOZUKLUKLAR HANGİ YAŞLARDA BAŞLAR ŞİZOFRENİK BOZUKLUKLARIN BELİRTİLERİ PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.. Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Toplumun güvenliğinden sorumlu kişilerin hem kendilerinin hem diğer insanların şiddete yönelten zayıf yönlerini bilmeleri önemlidir. Böylece doğru kar
  • Şizofreni nedir? Şizofreni, alevlenme ve yatışma dönemleriyle kendini gösteren kronik bir psikiyatrik hastalıktır.
  • Şizofrenide üç temel belirti grubu var. Şizofreni hastalarının en büyük sorunu toplumsal damgalama. Şizofrenide erken safhada tedavi çok önemli. Ailed
  • İşte şizofrenik bozukluklarda ayırıcı tanı ve şizofrenik bozukluklarla ilgili bilgiler...
  • Paranoid Şizofreni Nedir, Belirtileri Nelerdir? Paranoid Bozukluklar Paranoya (hezeyan, sanrı, delüzyon) nedir?
  • Panik havası paranoid düşüncelerini artırabilir. Virüs stresiyle onlar da başa çıkmakta zorlanıyor! Önlemler gerçekçi ancak sakince anlatılmalı…
  • Randevu Al