AİLE BOŞANMA NEDENİ

AİLE BOŞANMA NEDENİ

Milliyet

Başbakanlık tarafından yapılan boşanma nedenleri araştırmasında aileler arasında uyumsuzluk boşanma nedeni çıktı.

 


Başbakanlık tarafından yapılan ‘boşanma nedenleri’ araştırmasında ekonomik sorunlar, şiddet görme ve aileler arasında uyumsuzluk ön plana çıkarken, ayrılıkların çoğunun evliliklerin ilk 5 yılında gerçekleştiği de belirlendi.

Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün 1200 ayrılmış kişi üzerinde yaptığı “boşanma nedenleri” araştırmasında öne çıkanlar nedenler ekonomik sorunlar, şiddet görme ve aileler arasında uyumsuzluk oldu. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın talimatıyla 2009’da başlatılan “boşanma nedenleri” araştırması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu.

Hükümetin aile politikasına yön verilmesinin amaçlandığı araştırmada kadınlar, eşlerinin tek başlarına iken farklı, ailelerinin yanındayken farklı davranmasından da şikâyetçi oldu. Boşanmaların çoğunun evliliklerin ilk 5 yılında gerçekleştiği belirlenen araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar şöyle:

‘İLK 5 YIL TEHLİKELİ’


-  İlk boşanma düşüncesi evliliğin 1. ila 3. yılları arasında öne çıkıyor. Boşanmaların çoğunluğu ise evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşiyor.

-  En yüksek boşanma oranı yüzde 40 ile lise ve dengi okul mezunu olanlarda görülüyor. Boşananların yüzde 90’ı kentlerde yaşıyor.

-  Boşananların evlenme biçimlerinde en yüksek oran “tanıştırılma ve bir süre flört etme” (yüzde 37) olarak görülüyor. İnternette sohbet ederken tanışıp, evlenip daha sonra boşananların oranı ise yüzde 0.3...

-  Boşanan kadın ve erkekler, evlilik ilişkilerine eşlerinin ailesinin müdahalesinin olduğunu söylüyor. Çiftler bu müdahalenin de en çok ekonomik nedenler (yüzde 50) ve evin düzeni (yüzde 40) konusunda olduğunu söylüyor.

-  Kadınlar en çok eşlerinin kıyafetlerine müdahale ettiğini söylüyor. Kadınların yüzde 70’i de bu müdahalelerin sürekli öfkelenmeye ve çatışmaya neden olduğunu dile getiriyor.

-  Boşanmış kadınların yüzde 55’i kendi aileleri ile eski eşlerinin ailesi arasında anlaşmazlık olduğunu söylüyor.

-  Boşanmış kadınların yüzde 40’ı, boşanmış erkeklerin yüzde 33’ü eşinin ailesinin yanında tek başlarına olduklarından farklı davrandığını söylüyor. Kadınların yüzde 36’sı erkeklerin de yüzde 32’si eşlerinin küçük düşürücü davranış içine girdiğini vurguluyor.

‘HEP KENDİNİ HAKLI GÖRÜR’


-  Kadınların eski eşinin beğenmediği özelliklerinde, sorumsuz olması (yüzde 50), alkol alması (yüzde 30), ailesine aşırı düşkünlük (yüzde 27) öne çıkıyor. Erkeklerde ise en yüksek oran olarak, eski eşinin ailesine düşkünlüğü (yüzde 41), çok para harcaması (yüzde 25), soğuk ve uzak olması (yüzde 20) dikkat çekiyor.

-  Araştırmaya katılanların yüzde 41’i kendilerini ilgilendiren konularda eşlerden zorlama ve baskı gördüğünü dile getirdi.

-  Katılımcıların yüzde 80’i eşleriyle sık sık tartıştığını belirtti.

-  Tartışma sonrası eşlerin davranış biçimiyle ilgili olarak kadınların yüzde 51’i “hep kendini haklı görür ve kabahati bende bulur”, yüzde 16’sı “beni döverek sustururdu” şıkkını işaretlemiş.

-  Araştırmaya göre çocuk sayısının artması boşanmayı azaltıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 50’si tek çocuklu, yüzde 38’si iki çocuklu, yüzde 8’i de 3 çocuklu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al