Deprem Travma Psikolojisi

AIDS'İN ADI BİLE KORKUTUYOR

AIDS'İN ADI BİLE KORKUTUYOR

A.A

İsimlerinin AIDS Derneği ile anılmasından çekinen hayırseverler, bağış yapmaktan uzak duruyor. Nasıl bir psikolojiye sokuyor.

AIDS İle Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Melahat Okuyan, isimlerinin AIDS Derneği ile anılmasından çekinen hayırseverlerin, bağış yapmaktan uzak durduğunu belirterek, "Adı çıkacak korkusuyla kimse derneğimize ev, arazi bağışlamıyor, para vermiyor" dedi.

Prof. Dr. Okuyan,  AIDS konusunda 17 seneden bu yana eğitim faaliyetleri, kampanyalar ve HIV testi yoluyla mücadele ettiklerini söyledi.

AIDS ile Mücadele Derneği'ne başvuran herkese HIV testi yapılabildiğini bildiren Prof. Dr. Okuyan, "Uluslararası alanda ismi olan bir derneğiz. Dünyada test yapan dernek sayısı çok az" diye konuştu.

Derneğin kuruluşundan bugüne her türlü faaliyetinde gönüllülük esasıyla yer aldığını, ancak son yıllarda yaşanan maddi sıkıntıya çözüm üretemediklerini ifade eden Prof. Dr. Okuyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uluslararası arenada adı olan, ancak çok küçük ve mütevazi bir derneğiz. Fatura ödemelerini ucu ucuna karşılıyoruz. Yaşadığımız maddi sıkıntıya daha ne kadar dayanırız bilemiyorum. Senelerdir hizmet veriyoruz, ancak kapanma durumuna geldik. Derneğin yer sorunu bulunuyor ve halen çözülemedi. Kira sıkıntısı yaşanıyor. Bağış zaten yapılmıyor. Kimse bize bir bina bağışlamaz, çünkü yapacağı bağış, AIDS Derneğinedir. Yardım yapacak ailenin isminin AIDS Derneği ile yan yana anılmasını kimse istemiyor. Adı çıkacak korkusuyla kimse derneğimize ev, arazi bağışlamıyor, para vermiyor. Aile ismi hiçbir yerde olmasa bile derneğin makbuzlarında geçecek. İnsanların böylesi korkularını halen yenemedik."

"DERNEĞE, 'MELAHAT HOCAYI SEVENLER DERNEĞİ' DİYORLAR"

Prof. Dr. Okuyan, dernek hizmetlerine yardımcı olan profesyonellerin tamamen gönüllülük esasına dayalı çalıştığını, AIDS'e ilişkin eğitim materyalinin de dileyene ücretsiz sunulduğunu bildirdi.

Kendisi dahil hiçbir çalışanın maaş beklentisi içinde bulunmadığını vurgulayan Prof. Dr. Okuyan, şunları kaydetti:

"Bütün hayatımı AIDS ile mücadeleye vakfettim. 83 yaşımı devirdim ve gocunmadan dernek için her türlü çabayı sarf ediyorum. Derneğin bir binası olmasını çok istiyoruz. Valilik tarafından Vakıfların bir binası ayarlanmıştı, olmadı. Derneğin yeri yurdu olmadığı için, başkanlığı devretmek istiyorum, yönetim kurulundan kimse yanaşmıyor. Para olmadan derneğin sorumluluğunu kimse üstüne almıyor. Danışmanımız emekli hemşire, gönüllü geliyor. Saymanımız gönüllü geliyor. Arkadaşlarım, 'Melahat Hocayı Sevenler Derneği' diyorlar. Bir şekilde idare etmeye çalışıyoruz. Paramız olduğunda, aylık faturalar ile Türkiye'nin her yerine ücretsiz gönderdiğimiz eğitim malzemelerinin hazırlanmasına harcanıyor."

Lise öğrencilerine HIV testini ücretsiz yaptıklarını, ancak derneğe gelir sağlamak amacıyla yetişkinlerden bağış kabul ettiklerini belirten Prof. Dr. Okuyan, isim alınmadan kaydedilen bağışların çoğunlukla 5 ile 25 lira arasında değiştiğini söyledi.

Öğrencilere yönelik AIDS projelerinde, gençler tarafından hazırlanan şiirleri kitaplaştırmayı arzuladığını ifade eden Prof. Dr. Okuyan, "Elimde öğrencilerin AIDS ile mücadele konulu birbirinden değerli şiirleri var. Bunları kitap haline getirmek en büyük arzum. Ancak ne bastıracak param var, ne de kitabı kimse alır" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al