AIDS'E KESİN TEDAVİ UMUDU

AIDS'E KESİN TEDAVİ UMUDU

CUMHURİYET GAZETESİ BİLİM TEKNİK EKİ

Doğuştan HIV virüsüne karşı bağışık olan insanlar incelendi. Sağlıklı insanların özellikleri, hastalara aktarılacak.

 


Pennsylvania Üniversitesi Penn AIDS Araştırmaları Merkezi’nden James Hoxie, ilk kez kesin tedavi için umutlandık diyor.

Kuzey Avrupa kökenli insanların yaklaşık olarak yüzde biri doğuştan HIV’ye karşı bağışık. Bu koruyucu etkiyi hastalara aktarmak isteyen araştırmacılar, şimdi ilk kez kalıtımda isteğe göre kesin değişimler yapmaya izin veren genetik yöntemle, hastaların kanlarından, HI virüsüne karşı duyarlı olan bağışıklık hücrelerini yalıtıyor.

Daha sonra ise hastalık etkeninin hücum noktası olarak kullandığı her geni kalıtımdan ayıklıyor. Bilimciler, bu şekilde değiştirilen genlerin HIV’den korunduğunu görünce insanlar üzerinde de denemişler.

On hastaya uygulanan ilk gen terapisinin sonuçları ilkbaharda açıklanacak. Almanya’daki beklenmedik bir AIDS tedavisi yol gösterici oldu. Berlin Charite hastanesi doktorları 2008 yılında dünyada ilk kez bir AIDS hastasını iyileştirdiklerini açıklamıştı.

Aynı zamanda lösemi hastası olan HIV taşıyıcısı Timothy Ray Rrown’a, HIV karşı dirençli olan bir bağışçının kemik iliği nakledilmişti. HIV ilaçları almamasına rağmen, bedeninde AIDS virüsü kalmamıştı. (Blood dergisi, Aralık). Bu tedavi ağır yan etkileri nedeniyle terapi için uygun değildi. Ama Berlin’deki hasta doğru yolda olduğumuzun kanıtı diyor araştırmayı yöneten Pablo Tebas.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al