Ahlaki muhasebeyle beyin ödül sistemi arasında bağlantı

Ahlaki muhasebeyle beyin ödül sistemi arasında bağlantı keşfedildi.

Ahlaki muhasebeyle beyin ödül sistemi arasında bağlantı

Ahlaki muhasebe yapma yetenekleri yüksek kişilerin beyinlerinde ödül sisteminde daha fazla hareketlilik olduğu keşfedildi.

Ahlaki muhasebe yapma yetenekleri yüksek kişilerin beyinlerinde ödül sisteminde daha fazla hareketlilik olduğu keşfedildi.

Pennsylvania Üniversitesine bağlı Perelman Tıp Fakültesi, Şanghay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi ve Alman Charité Universitätsmediz tarafından yapılan araştırmanın sonuçları "Scientific Reports" dergisinde yayımlandı.

Araştırma çerçevesinde 700'den fazla tıp öğrencisinin ahlaki muhasebe yetileri test edildi. Daha sonra 64 öğrenciden oluşan alt grubun beyinlerindeki ödül sisteminin, görev verildiğinde ve dinlenme halinde nasıl çalıştığı incelendi.

Bilim adamları, nispeten homojen ve iyi eğitimli bu grupta yer alan bireylerin beyin fonksiyonları ve ahlaki muhasebe yetileri arasında kayda değer farklılıklar gözlemledi.

Araştırmada ahlaki muhasebe yetenekleri gelişmiş kişilerin beyinlerinde fronto-striatal bölümde yer alan ödül sisteminin, hem dinlenirken hem de risk almalarını veya karar vermelerini gerektiren görevler sırasında daha aktif olduğu keşfedildi.

Aynı ekip, daha önce yaptıkları çalışmada da ahlaki muhasebe seviyeleriyle beyinde gri madde hacmi arasında bağlantı olduğunu bulmuştu.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bazı insanların özgüven eksikliği ya da geçmişte yaşadığı güven sarsıcı ilişkiler nedeniyle diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde duygusunu paylaşmakta
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Randevu Al