Deprem Travma Psikolojisi

AĞRIYA SANATLA TERAPİ

AĞRIYA SANATLA TERAPİ

Nytimes / Çeviri: Ayda Çayır - Şaban Özdemir (NPGRUP)

Ağrınızı kelimelere dökemiyor musunuz? Kronik ağrılarınız mı var? Ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz!

 

Birkaç örnekle bunu nasıl başarabileceğinizi söylüyoruz...

Ağrıyı vücut taramasında tespit etmek, test yoluyla ölçmek mümkün değil. Hal böyle olunca kronik ağrıdan yakınan pek çok kişi sanata yöneliyor, yaşadıkları ağrıyı resmederek, çizerek anlatma yoluna gidiyor.

The International Association for the Study of Pain’in editörü Allan Basbaum bu konuda şunları vurguluyor. “Ağrıyı kelimelere dökmek hayli güç. Yaşanılanları ifade edememe, başkalarıyla paylaşamama ağrıda karşılaşılan en büyük zorluklardan biri. Yaşadıklarınızı tam manasıyla dile getirmeniz mümkün değil.”

Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo gençken geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralandı. Acılarıyla başa çıkmak için ise sürekli resim yaptı, bir çok oto portre resmetti. “Kırık Kolon” isimli çalışması yaşadığı acılara tanıklık ediyor.

47 yaşındaki Mark Collen kronik sırt ağrısından muzdaripti. Devam ettiği doktor aniden emekliye ayrılınca, yeni doktoruna derdini anlatma telaşına düştü. Bu yönde bir eğitimi olmamasına rağmen, sanatsal bir çalışmayla ağrısını görünür kılmayı amaçladı.

“Yaşadığım acıları sanat yoluyla ifade etme yoluna gittim. Doktorları yaşadıklarıma bu yolla ikna edebildim. Kelimeler sınırlandırıcı. Fakat sanat emosyonel bir cevap oluşturuyor.”
Mark  Collen dünyanın değişik yerlerinde bu amaçla ortaya konmuş sanat eserlerini toplama girişiminde bulundu. Trafik kazası neticesinde kronik ağrıya duçar olan James Gregory ile el ele vererek bir “Ağrı Sergisi” açtılar. Bu online sanat galerisinde ağrıdan muzdarip pek çok kişinin eseri yer alıyor.
Mark Collen serginin ana hedefinin yeterli tedavi göremeyen hastaların kronik ağrı problemine ilişkin farkındalık yaratmak olduğunu belirtiyor. “İnsanlar gözleriyle görmediklerine inanmıyorlar. Ağrıyı somutlaştıran bir eser gördüklerinde ise her şey değişiveriyor.”

Online sanat galerisi www.painexhibit.com ’dan ziyaret edilebilir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al