AĞRILARIN ARTMASININ SEBEBİ

AĞRILARIN ARTMASININ SEBEBİ

Sciencedaily

Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada ağrı algısının her iki durumun da karışımı olduğu ortaya çıktı.

 


Ağrı söz konusu olunca, "bedensel" veya "zihinsel" olarak iki karşıt görüş ortaya çıkıyor. Oysa Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada ağrı algısının her iki durumun da karışımı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar ağrı ile depresyon arasındaki etkileşimi incelemek için beyin görüntüleme tekniğini kullandılar. Sağlıklı gönüllülerin depresif bir ruh halinde ağrıya nasıl tepki verdiğini araştırdılar.

Araştırma sonuçlarına göre, depresif ruh hali katılımcıların bir kısmında duyguları düzenleyen sinirsel devrelerde bozulmalara sebep oldu. Bu durum ağrı algısında artışa yol açtı.  

Uzmanlar "Sağlıklı kişiler olumsuz düşünceler ve depresif müzik yoluyla hüzünlendiklerinde, beyinleri ağrıyı daha duygusal olarak işlemden geçiriyor. Bu durumda ağrı daha nahoş bir şekilde algılanıyor." diyerek ağrının şiddetinin zihinsel olumsuzluklardan kaynaklandığına dikkat çekiyorlar.

Hüzünlü, çökkün bir ruh hali içerisinde olmak kişinin ağrı hissiyle ilişkili, negatif duygu düzenleme becerisini engelliyor. O zaman ağrı daha büyük bir etki yaratıyor. Depresif ruh hali ağrının bir sonucu olmaktan çok, ağrıyı uyararak, daha şiddetli hissedilmesine yol açıyor. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al