AĞRILAR BEYNE ULAŞTI!

AĞRILAR BEYNE ULAŞTI!

Milliyet

Tayvan'da yapılan araştırma adet dönemi ağrılarının beynin yapısını ve fonksiyonunu etkilediğini ortaya koyuyor.

 


Her kadın aylık periyodunda kramp ve ağrı yaşamasa da bu sorunu olanlar ne kadar zor ve acı verici olduğunu bilir. Bazen o kadar şiddetlidir ki yatakta cenin pozisyonunda yatmanıza ve ağrının geçmesi için yalvarmanıza dahi neden olabilir. Ancak bu ağrılar sadece karnınızı değil, aynı zamanda beyinde bulunan ağrı reseptörlerini de etkiliyor.

Yayınlanan bir araştırmaya göre ağrılı adet dönemi geçiren kadınların beyin filmlerinde beynin etkilendiği bölgeler açıkça görülebiliyor. Adet dönemini 10 yıldır ağrılı şekilde geçiren 32 kadın ve hiç ağrı yaşamayan 32 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre araştırmacılar, tüm beyin üzerinde gerçek bir farklılık olmadığı ancak gri maddede bölgesel değişimler gözlendiği ortaya çıkarıldı.

Adet öncesi dönemde bile ilk grupta bulunan kadınların ağrı iletimi sağlanan bölgelerde anormal değişiklikler görüldü. Araştırma sonucunda kronik ağrılar çeken kadınların sinir sistemlerinde yapısal ve fonksiyonel değişiklikler görülebileceği ihtimali tespit edildi.

Her ay tekrarlanan bu ağrılar zamanla beyni şartlandırabileceği için aslında ağrı var olmasa da size ağrıyormuş gibi hissettirebiliyor. Yani her ay canınızı sıkan ve gelmese diye dua ettiğiniz adet döneminiz beyninizin yapısını etkileyip size acı çektirmesine neden olabiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al