AĞLAYAN YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

AĞLAYAN YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR

Habertük

Son yıllarda, tüm ailenin psikolojisini bozan hastalığın çözülmesine ilişkin önemli gelişmeler var.

 


GÜNDE 3 SAATTEN FAZLA AĞLIYORSA

Kolik, bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında görülen nedensiz ağlamalar olarak tanımlanıyor. Son yıllarda, tümailenin psikolojisini bozan bu sorunun çözümüyle ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda dost bakterilerden yardımaldıklarını söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme BilimDalı ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, ileri düzeyde infantil kolik tedavisinde ‘simetikon’ grubu ilaçların önemli bir rol oynadığını söylüyor. Ancak doku koruyucu olan bu ilaçlar bağırsakları rahatlatmaya yardımcı olsa da, her bebekte başarılı sonuç vereceğinin garantisi bulunmuyor. Prof. Dr. Yağcı, bağırsak florasıyla ilgili çalışmaların da giderek arttığına dikkat çekiyor.

ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR

Kolikli bebekler üzerinde yapılan araştırmalarda, bu bebeklerin bağırsaklarında, kolay gaz yaptığı bilinen ‘clostridiumdifficile’ adlı bakterinin, kolik sorunu olmayan bebeklere göre daha fazla olduğu dikkat çekiyor. Bunun, bebekler için çok uygun olmayan bir bakteri türü olduğu belirtiliyor. Bebeklerde gaz yapan bakterileri baskılamak için bazı yararlı bakterilerin kullanılabileceğini gösteren çalışmalar yapılıyor.

YENİ YAKLAŞIMLAR VAR

Yararlı bakteriler içinde özellikle ‘lactobacillus reuteri’ adı verilen bakterinin, hazımsızlığın ve dispepsinin yol açtığı kolay geğirip, kolay kusma ve özellikle de infantil kolik konusunda, bebeğe ve aileye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor. “Bu yararlı bakterinin başını çektiği probiyotik grubunun kolikte kullanımı, literatürde tedavide yenilik olarak yer almaya başladı” diyen Prof. Dr. Yağcı, ülkemizde gerek lactobacillus reuteri gerekse diğer dost bakterilerle (probiyotik) ilgili preparatlara ulaşmanın kolay olduğunu dile getiriyor.

BEBEĞİMİZİN AĞLAMALARINDAN ÇOK ÇEKTİK

MURAT-Hatice Demircan çifti İstanbul’da yaşıyor. Onlar da çok sayıda aile gibi infantil kolik problemi yüzünden zor günler geçirmiş. Kızları Defne’nin kolik sancılarının yaklaşık 2 haftalıkken şiddetli ağlamalarla başladığını söyleyen genç çift, bebeklerinin özellikle akşam saatleriyle gece yarısına doğru, bir rahatsızlığı olmadığı halde durup dururken yüksek sesle ve şiddetli şekilde ağlamaya başladığını söylüyor.

Çift, bebeklerinin ağlarken bacaklarını karnına çektiğini, karnına dokunmanın mümkün olmadığını, bazen ağlamaktan nefesinin kesildiğini ve her ağlama süresinin 1 saati bulduğunu belirtiyor. Bu gaz sancılarının bebeğinin fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkilemediğinin altını çizen anne Hatice Demircan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

PROBİYOTİKLER SANCILARINI AZALTTI


“Bebeğimin sağlığının gayet iyi olmasına rağmen, benim bir anne olarak yaşadığım en büyük sıkıntı ciddi bir çaresizlik duygusuydu. Kızımız acı içinde kıvranıyor ve bizim elimizden hiçbir şey gelmiyordu. Kolik sancısını dindirmeye yönelik her türlü öneriyi uygulamaya çalıştık.

Hiçbir uygulama durumun kesin çözümü olamayınca, kendimizi daha da kötü hissettik. Bitki çayları ve başka şeyler de denedik ama sorunumuza çözüm bulamadık. Sonunda doktorumuz bize probiyotik kullanmamızı önerdi. Kızımızın sancıları birkaç gün içinde azaldı. Artık geçmiş günlerdeki gibi krizler yaşamıyoruz.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al