ACIYI DİNDİRMİYOR

ACIYI DİNDİRMİYOR

REUTERS

Yeni doğmuş bebeğe, yapılacak tıbbi tahlilden önce şekerli su içirmenin, bebeğin hissedeceği acıyı dindirmediği anlaşıldı.

 


"The Lancet" adlı ingiliz tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, 2001  yılında, tıbbi deneylere dayanarak bazı doktorların, tahlil için yapılacak  iğneden önce yeni doğmuş bebeklerin hissedeceği acıyı dindirmek için bebeğe  şekerli su içirilmesini tavsiye ettiklerini hatırlattı.

Araştırma, yapılan yeni bir deneye göre, şekerli su içirilen bebekle,  normal su içirilen bebeğin arasında fark bulunmadığını, ikisinin de iğne  yapılırken acı hissettiğini bulguladı.

Araştırmayı kaleme alan Rebeccah Slater ve meslektaşları, şekerli su içen  bazı bebeklerin sadece yüz ifadesinin değiştiğini ve tahlili yapanların da bu  değişen yüz ifadesine aldanıp, bebeğin acı duymadığını sandığını belirtti.

Yeni doğmuş bebeklerin hissettiği acıya ilişkin araştırmanın  derinleştirileceği belirtilirken, şimdilik, bebeğin acısını dindirmek için,  emzirme, emzik gibi doğal yöntemler bulunduğuna işaret edildi ve ağrıyı dindiren  analjezik krem ve jel kullanılması önerildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al