ACIYI AZALTMANIN ÇARESİ

ACIYI AZALTMANIN ÇARESİ

Sciencedaily - Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Bilimciler hoş bir görüntüye odaklanmanın iğne olurken duyulan acıyı yatıştırabildiğini saptadılar.

 


Universite de Montreal'da yürütülen çalışmaya göre negatif ve pozitif emosyonlar ağrı üzerinde doğrudan bir etki yaratıyor.

Çalışmanın öncü yazarı Mathieu Roy'a göre aralarındaki bağlantı yüzünden emosyonlar veya duygu durumu ağrıya verdiğimiz tepkiyi değiştirebiliyor. "Yapılan testler ağrının beyin tarafından ne zaman algılandığını ve negatif emosyonlarla kombine edildiğinde ağrının nasıl şiddetlendiğini ortaya koydu."

Çalışmaya katılan 13 deneğe küçük fakat ağrıya yol açan elektrik şokları verildi. Bu şoklar deneklerde ölçülebilir, omurga tarafından kontrol edilen diz refleksine yol açtı. fMRG süreci sırasında, deneklere hoş (örn.,su kayağı) , nahoş (örn.,saldırgan bir ayı) veya nötral (örn.,bir kitap) bir dizi görüntü gösterildi. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) aracılığı ile katılımcıların eş zamanlı olarak beyin reaksiyonları ölçüldü.

fMRG sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar emosyonla ilişkili beyin aktivitesini ve ağrıyla ilişkili reaksiyonları analiz ettiler. Dr. Roy: "Hoş görüntülere kıyasla, nahoş görüntülere bakmanın elektrik şokuna maruz kalan deneklerde daha güçlü bir ağrıya yol açtığını saptadık." 

Bu saptama ağrının duygu durumu ile yönetildiğine dair bilimsel bir kanıt sağlamış oldu. Çalışma sonuçları sağlık hizmetlerinde ağrıyı yatıştırma amacıyla fotoğrafçılık veya müzik gibi, farmasötik olmayan müdahalelerin duygu durumunu güçlendirmede kullanılabileceğini ortaya koydu. Dr. Roy bu müdahalelerin pahalı olmadığını ve pek çok alana kolayca adapte edilebileceğini vurguladı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al