ACISINI BÖYLE DİNDİRİYOR

ACISINI BÖYLE DİNDİRİYOR

A.A

İzmir’de evladını yitiren acılı baba, her yıl kan bağışı kampanyası düzenleyerek acısını hafifletmeye çalışıyor.

 


İzmir'de, 19 yaşındaki oğlunu 3 yıl önce trafik kazasında yitiren acılı baba Erkan Şentürk, kendi bulduğu “bir kan, üç can” sloganıyla her yıl kan bağışı kampanyası düzenleyerek acısını hafifletmeye çalışıyor.

Oğlunu kaybettikten sonra, ömrü boyunca elde ettiği birikimi, yardıma muhtaç olanlarla paylaşan Şentürk,  yanıtlarken, “Bir elin verdiğini öteki el bilmemeli” düsturuna önem verdiğini belirterek, bu hayırlara ilişkin konuşmamayı tercih etti.

İzmir Altay Ticaret Meslek Lisesi kantinini 7 yıldır işleten Şentürk, 3 yıldır okulda kan bağışı kampanyası düzenlediğini, bu sayede Kızılay görevlileriyle artık “tanış” olduklarını söyledi.

Şentürk, “Çevremdeki eş, dost, akrabalarıma ve okulumuzdaki çocuklara çok güveniyorum. Çocuklardan yaşları tutanlardan da katılım yüksek oluyor” dedi.

Kendi bulduğu “bir kan, üç can” sloganıyla çevresindekileri kan vermeye teşvik ettiğini ifade eden Şentürk, bu şekilde her yıl 60 ile 70 kişi arasında gönüllü bağışçı bulduğunu dile getirdi.

Şentürk, şöyle devam etti:

“Okul kantini işletiyorum. Ama kantincinin de çocuklara karşı büyük sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Çünkü her gün bin 500 genç insanla birebir iletişime geçiyorsunuz. Bir kantinci olmanın ötesinde kendini insan yetiştirmeye adayan biri olarak yaşıyorum. Bildiğim doğruları çocuklara aktarmaktan büyük tatmin duyuyorum. Mesela kötü bir alışkanlığı varsa, sigara, alkol içiyorsa, büyüklerine saygısızlık ediyorsa, bunlardan vazgeçirmek için elimden geleni yapıyorum.

Oğlumun acısının yok olmasına imkan yok ama kendimi insan yetiştirmeye adayarak acımı hafifletmeye çalışıyorum. 'O zaman bir çocuğum vardı, şimdi binlerce çocuğum var' diye düşünmeye gayret ediyorum. Çünkü acıların iyiliklerle azalacağına, bolluk ve bereketin paylaşmayla çoğalacağına inanıyorum.”

Kan bağışı yapan öğrenci Taylan Zenger, yaşı tuttuğu için bu yıl ilk kez kan verdiğini, bu yüzden de büyük “kıvanç” duyduğunu söyledi.

Zenger, “Üç hayat kurtaracakmışız, bunu düşünmek çok güzel bir duygu” dedi.

Okulun mezunlarından Cengizhan Kocaman ise bu yıl dördüncü kez kan bağışı yaptığını belirterek, “Erkan abimizin sayesinde böyle bir bağışta bulundum. 'Bir kan, üç can' dedi bize. Çok etkilendim bu kelimelerden” dedi.

10 kez kan bağışı yapıldığında bronz madalya verildiğini söyleyen Kocaman, “Önce bronz, sonra gümüş ve altın madalyaları almayı, ardından da plaketle 'onurlandırılmayı' hedefliyorum” şeklinde konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al