Deprem Travma Psikolojisi

ACILAR AZALACAK

ACILAR AZALACAK

Kaynak: Sciencedaily - Çeviri: Ayda Çayır-NP Grup

Kanadalı araştırmacılar hoş bir görüntüye odaklanmanın iğne olurken duyulan acıyı yatıştırabildiğini saptadılar. İşte şaşırtan araştırma.

Universite de Montreal'da yürütülen çalışmaya göre negatif ve pozitif emosyonlar ağrı üzerinde doğrudan bir etki yaratıyor.

Çalışmanın öncü yazarı Mathieu Roy'a göre aralarındaki bağlantı yüzünden emosyonlar veya duygu durumu ağrıya verdiğimiz tepkiyi değiştirebiliyor. "Yapılan testler ağrının beyin tarafından ne zaman algılandığını ve negatif emosyonlarla kombine edildiğinde ağrının nasıl şiddetlendiğini ortaya koydu."

Çalışmaya katılan 13 deneğe küçük fakat ağrıya yol açan elektrik şokları verildi. Bu şoklar deneklerde ölçülebilir, omurga tarafından kontrol edilen diz refleksine yol açtı. fMRG süreci sırasında, deneklere hoş (örn.,su kayağı) , nahoş (örn.,saldırgan bir ayı) veya nötral (örn.,bir kitap) bir dizi görüntü gösterildi. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) aracılığı ile katılımcıların eş zamanlı olarak beyin reaksiyonları ölçüldü.

fMRG sonuçlarını değerlendiren araştırmacılar emosyonla ilişkili beyin aktivitesini ve ağrıyla ilişkili reaksiyonları analiz ettiler. Dr. Roy: "Hoş görüntülere kıyasla, nahoş görüntülere bakmanın elektrik şokuna maruz kalan deneklerde daha güçlü bir ağrıya yol açtığını saptadık." 

Bu saptama ağrının duygu durumu ile yönetildiğine dair bilimsel bir kanıt sağlamış oldu. Çalışma sonuçları sağlık hizmetlerinde ağrıyı yatıştırma amacıyla fotoğrafçılık veya müzik gibi, farmasötik olmayan müdahalelerin duygu durumunu güçlendirmede kullanılabileceğini ortaya koydu. Dr. Roy bu müdahalelerin pahalı olmadığını ve pek çok alana kolayca adapte edilebileceğini vurguladı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al