Deprem Travma Psikolojisi

Acı çekmesine rağmen çocuğunu emziren anne

ABD'de 34 yaşındaki bir anne, yıllar önce yaşadığı bir kazadan ötürü bütün vücudunu kaplayan yanıklarına rağmen diğer annelere umut vermek için çocuğunu emziriyor.

Acı çekmesine rağmen çocuğunu emziren anne

ABD'nin Michigan eyaletinde yaşayan Schamica Stevenson'ın vücudu, henüz iki yaşındayken evlerinde çıkan yangın yüzünden hayatı boyunca taşıyacağı yaralar ile kaplandı.

Stevenson, 20 yaşındayken ilk kez anne olduğunda acı çekeceğini bildiği için çocuğunu emzirmeyi tercih etmemişti. Ancak yıllar sonra tekrar anne olduğunda, yaralarından ötürü acı çekse bile çocuğunu emzirmeyi tercih ediyor.

BBC'nin Newsbeat programına konuşan Stevenson, "Hikayemi benim 20 yaşında yaptığım gibi vazgeçmemeleri adına başkalarıyla paylaşmak istiyorum. Bütün anneler memeleri işlevini sürdürdüğü müddetçe, doğanın yarattığı niyetle kullanmalılar" diyor.

Stevenson çocukken, sekiz aylık erkek kardeşi evlerindeki kazanın patlamasının ardından hayatını kaybetmiş. Anneleri ise evlerindeki pencelerde bulunan parmaklıklardan ötürü çocuklarını kurtaramamış.

Stevenson'ın tüm vücudunda ise o kazadan kalan yanık izleri var. 20 yaşında ilk kez hamile kaldığında karnındaki yaralardan ötürü doğum nedeniyle endişe duyduğunu anlatıyor.

34 yaşında doğum yaparken ise anestezistler yaralarından ötürü ağrılarını kesmek için epidural veremedi.

Tıp asistanı olarak çalışan Stevenson, ilk doğumunda emzirmeye cesaret edemediğini, ancak kuzeninin ve görümcesinin çocuklarını emzirerek büyüttüğünü gördükten sonra kararını değiştirdiğini anlatıyor.

İki doğum arasında 14 yıl bulunduğu için, iki düşüğün de ardından Stevenson oğlu Josia'yı emzirmekte zorlandığını vurguluyor.

Amerikalı fotoğrafçı Ivette Ivens ise Stevenson'ın fotoğrafını Facebook sayfasından, "İki çocuğun annesi. Yangından kurtulan bir kadın. Savaşçı. Emziren bir anne" diyerek paylaştı.

Sütünün az geldiğini ve başlangıçta pompa ile şırınga eşliğinde oğlunu emzirdiğini aktaran Stevenson, hastanede hemşirelerin çok yardımcı olduğun söylüyor.

Çok acı çektiğini ancak oğluyla bu bağı kurmak için dayandığını belirtiyor. Stevenson, 17 yaşına kadar her yıl düzenli olarak ameliyat olduğunu belirtiyor.

Stevenson, yanık izlerine rağmen fotoğraflarının diğer annelere ilham kaynağı olmasını umuyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al