ACI ÇEKEN BAĞIŞLIYOR

ACI ÇEKEN BAĞIŞLIYOR

Milliyet

Organ bağışının büyük kısmı, organ bulunamadığı için hayatını kaybedenlerin yakınlarından oluşuyor. 

 


Organ Bağış Haftası yarın sona eriyor. Son yıllardaki bilinçlendirme çalışmaları sebebiyle organ bağışında bir artış olsa da halen insanların büyük bir kısmı böyle bir bağışta bulunmaya soğuk bakıyor. Uzman Dr. Tuncay Turan, insanların kendi yakınlarının başına bir şey gelince organ bağışının önemini anladıklarını belirterek, bağışçıların yüzde 90'ının bir yakınını kaybetmiş insanlardan oluşmasının da bu veriyi güçlendirdiğini söyledi.

Turan, yaptığı açıklamada, son yıllarda organ bağışına bir ilgi olduğunu, ancak halen binlerce insanın organ beklediğini söyledi.

18 yaşın üstünde, akli dengesi yerinde olan kadın-erkek herkesin organ bağışı yapabileceğini ifade eden Turan, "Organ bağışı bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılması için izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir." dedi.

Sağlıklı her organın bağışlanabileceğini ifade eden Turan, Türkiye'de kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas gibi organlar ile kalp kapağı, gözün korneası, kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledildiğini kaydetti. Turan şu bilgileri verdi: "Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok kişiye yaşama şansı verebilir. Bağışın dinen bir sakıncası da yoktur. Diyanet İşleri başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu organ bağışının insanın insana yapacağı en büyük yardım olarak tanımlamıştır. Diğer İslam ülkeleri ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur."

ACI ÇEKEN, ORGANINI BAĞIŞLIYOR

Organ bağışı yapanların genelde, organ bulunamaması sebebiyle bir yakınını kaybedenlerin oluşturduğunu vurgulayan Turan, "İnsan kendi yakınından birisini kaybedince bu işin önemini daha iyi anlıyor. Çünkü acı çeken, yakının durumunu gören, o çaresizliği yaşayan insanlar genelde organ bağışında bulunuyorlar. Ancak son zamanlarda bilinçlendirme çalışmaları sayesinde bağışta bir artış var. Fakat yeterli değil. Sakarya Altınova Hastanesi olarak yaptığımız çalışmalar sonucu Organ Bağış Haftası'nda şu ana kadar 10 kişi organlarını bağışladı." diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al