AÇ KARNINA OLMAZ

AÇ KARNINA OLMAZ

THE NEW YORK TIMES

Aç karnına egzersiz yapmak mantığa ters gelebilir ancak birçok sporcu bomboş bir mideyle egzersiz yapıyor.

 


Aç karnına egzersiz yapmak mantığa ters gelebilir ancak pek çok amatör ve profesyonel sporcu bomboş bir mideyle egzersiz yapıyor.

Popüler egzersiz kitaplarının savunduğu bir teoriye göre, aç karnına spor yapmak vücudu yakıt için egzersiz öncesi yenilen gıdadan elde edilen karbonhidratlar yerine depolanan yağı tüketmeye zorluyor. Ancak araştırmalar, bu şekilde egzersiz yapmanın herhangi bir fayda sağlamadığı gibi zararlı bile olabileceğini gösteriyor. Yıllar içinde yapılmış araştırmaların derlenmesinden sonra hazırlanan bir rapor, vücudun egzersiz öncesi yemek yenildiğinde de yenilmediğinde de eşit miktarda yağ yaktığını ortaya çıkardı.

Ancak rapora göre, açken egzersiz yapmak karbonhidrat yerine kaslardan tüketiliyor. Ayrıca yakıt olmadan, egzersiz yoğunluğu ve yakılan toplam kalori miktarının azalıyor. Raporda incelenen bir araştırma, yemek yedikten sonra ve açken egzersiz yapan bisikletçileri mercek altına aldı.

Midelerinde hiçbir şey yokken egzersiz yaptıklarında, bisikletçilerin yaktıkları kalorinin yaklaşık yüzde 10'u, protein ve kaslarından geliyordu. 2002'de yayımlanan bir makaledeyse, araştırmacılar egzersiz öncesi yemek yemenin bir yararını daha ortaya koydu: Egzersizden önce 45 gram karbonhidrat tüketen sağlıklı kadınlar, gün içinde daha az yemek yiyor

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al