ABUR CUBUR BAĞIMLILIK YAPIYOR

ABUR CUBUR BAĞIMLILIK YAPIYOR
Paylaş:

REUTERS

Bol şekerli ve kalorili abur  cubur yiyeceklerin de uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığı konusunda uyarı yapıldı.

ABD'nin Florida eyaletindeki Scripps Araştırma Enstitüsünde görev yapan  bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları testlerde, hamburger, kızarmış  patates ve kek gibi çok kalorili abur cubur yiyeceklerin de uyuşturucu kadar  bağımlılık yaptığını ortaya koydu.

Fareleri üç gruba ayıran bilim adamları, ilk gruptaki hayvanları sağlıklı  gıdalarla beslerken, ikinci gruba sınırlı miktarda abur cubur yiyecek, son gruba  ise sınırsız miktarda peynirli kek ile jambon gibi et ürünleri ve çikolatalı  yiyecekler verdi.

İlk iki grupta herhangi olumsuz bir tepki hissetmeyen bilim adamları, istedikleri kadar abur cubur yiyecek tüketen farelerin hızla kilo aldıklarını  gözlemledi. Son gruptaki farelerin beyin devrelerinin de sigara ve uyuşturucu bağımlılarında olduğu gibi zayıfladığı gözlemlenirken, abur cubur kesilince  fareler iki hafta süresince normal gıda yemeyi reddetti.

Diğer bir testte de abur cubur yiyecekler verilen farelerin ayakları arasında ışık yakarak acı hissetmelerini sağlayan bilim adamları, normal  farelerin ışık yanar yanmaz bu gıdaları yemeyi bırakarak kaçtıklarını, obez farelerin ise acıya rağmen yemeye devam ettiğini gördü.

Bilim adamları, araştırmanın, bu tür çok kalorili gıdalar tüketme alışkanlığından kurtulmanın bağımlılık yapan maddelerden kurtulmak gibi zor  olduğunu gösterdiğine işaret etti.