ABD'nin derin kulağı

ABD, kriptolu telefonları ‘Einstein’ adı verilen antenler kullanarak dinliyor. Der Spiegel dergisine göre İstanbul da dinleme alanında.

ABD'nin derin kulağı
Paylaş:

ABD, kriptolu telefonları ‘Einstein’ adı verilen antenler kullanarak dinliyor. Der Spiegel dergisine göre İstanbul da dinleme alanında.

derinkulakABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) dünya çapındaki dinleme skandalını ortaya çıkartan eski CIA ajanı Edward Snowden’in sızdırdığı belgelerde Almanya Başbakanı Angela Merkel’i dahi dinlediği belirlenmişti. Alman Der Spiegel dergisi, 27 Ekim’de yayınladığı belgelerle Merkel’in Berlin’deki Amerikan büyükelçiliğinden dinlendiğini ve NSA’nın 35 dünya liderini takip ettiğini ortaya çıkardı. Haberde, dinlemeleri yapan “Special Collection Service” (SCS) adlı birimin elçiliğe yasal olarak kayıtlı olmadığı, NSA ve CIA uzmanlarının görev yaptığı SCS’nin, 19’u Avrupa’da olmak üzere 80 kentte dinleme faaliyetleri yürüttüğünü yazdı. Derginin yayınladığı haritada ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’un da dinleme faaliyetlerinde kullanıldığı ortaya çıktı. Habere göre, Avrupa ve diğer ülkelerdeki elçiliklerinde aynı mimariyi kullanan ABD, telefon dinlemelerin yapılacağı güçlü antenler temsilciliklerin tepesinde kule şeklindeki yapının içine yerleştiriyor. ‘Einstein’ diye adlandırılan “CASTANET” antenlerin bir kilometreye kadar hedef telefonu takip etme özelliği var. Ancak, hedef telefonun konuşmaları yaptığı baz istasyonu üzerinden de telefon görüşmelerinin takip edilmesi mümkün.

İMKÂNSIZ GÖREV GÜCÜ

“CASTANET” adlı antenler, kuleye yerleştirildikten sonra seramik veya polietilenle kaplanarak gizleniyor. Anten ve kontrol bir arada olan CASTANET, üçüncü nesil ve 4G telefon bağlantıları üzerinden yakaladığı konuşmaların kriptolarını da rahatlıkla kırabiliyor. SCS, 1970’li yıllarda soğuk savaş ortamında kuruldu; birime ayrıca “Mission Impossible Force” (İmkânsız Görev Gücü) da deniyor. MİLLİYET