‘ABD Roma gibi çökecek’

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: ABD ve Batı bundan 30- 40 yıl sonra eski Roma gibi çökecek.

‘ABD Roma gibi çökecek’

"21. yüzyıl bilgelik çağı olmak zorunda. Çünkü Batı’da, şiddet artmış, suçlar artmış, boşanmalar yüzde 50'nin üzerinde, bu nedenle ABD ve Batı bundan 30-40 yıl sonra eski Roma gibi çökecek"Bartın'da Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin vuslatının 744. yıldönümü dolayısıyla "Mesnevi ve Mevlana" konulu panel düzenlendi.
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bartın Üniversitesi Çeşm-i Cihan sohbetleri kapsamında düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Hz. Mevlana'nın, Fetret döneminde insanlar arasındaki çatışmayı çözdüğünü söyledi.

Hz. Mevlana'nın bu dönemde, insanlıkta üç hastalık tespit ettiğini belirten Tarhan, "O dönemde insanlarda benmerkezcilik yaygınlaşmış. Güvensizlik oldu mu insanlarda egolar yükseliyor. O dönemde insanlarda bencillik, aç gözlülük, doyumsuzluk ve ümitsizlik var. Mevlana böyle bir durumda insanları hikayelerle ümit duygusu aşılayarak, dünyaya, mala mülke, kendi derdine düşmüş insanların kalbini Allah'a bağlarken onları ahlak öğretisinden geçirmiştir." diye konuştu.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN:

"ABD ve Batı bundan 30- 40 yıl sonra eski Roma gibi çökecek"

Hz. Mevlana'nın iki dünyayı aynı anda dengeli bir şekilde götürebilme felsefesi olduğuna dikkat çeken Tarhan, şöyle devam etti:

"Bu durumda bu asrın da iki dünyayı dengeli bir şekilde yürütebilmeye ihtiyacı var. Bu bilgelik bu asrın bilgeliğidir. 20. yüzyıl bilgi çağıydı. 21. yüzyıl bilgelik çağı olmak zorunda. Çünkü Batı'da, şiddet artmış, suçlar artmış, boşanmalar yüzde 50'nin üzerinde, bu nedenle ABD ve Batı bundan 30-40 yıl sonra eski Roma gibi çökecek. Bazı ağaçlar vardır içeriden çürürler, bir fırtınada yıkılırlar, şu anda Batı aynı bu durumdadır. Batı'yı ayakta tutan Doğu'dan gidip orada çalışanlardır. Çoğu şu an benmerkezci olmuşlar, hatta 'California Sendromu' diye bir sendrom var. Batı bu sendromu yaşıyor."

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Orhan Uzun ise üniversitesinin Çeşm-i Cihan sohbetleriyle bilimsel, sosyal ve kültürel farkındalığı amaçladıklarını ifade etti.

Mevlana'nın 744. vuslat yılı dolayısıyla da tarihsel süreç boyunca bütün değişim süreçlerinde ışığı yol gösterici olan Mevlana'yı anmak için panel düzenlediklerini ifade eden Uzun, "Sultanlardan sıradan insanlara kadar toplumun her kesimine dini değerler kültür, tefekkür aşılamış, huzur ve teselli vermiş bu abide-i şahsiyetin Allah ve peygamber sevgisinden, insan sevgisine uzanan yolu açtığını, bu yolun bütün insanların geçebileceği hoşgörü harcıyla yoğurduğunu hepimiz biliyoruz." şeklinde konuştu.

Sema gösterisinin de sunulduğu programa, Bartın Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ile bazı kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al