ÖLÜMLE DANSIN KARNESİ

ÖLÜMLE DANSIN KARNESİ

Şaban ÖZDEMİR NP GRUP

Türkiye, basına dün yansıyan Şırnak'taki komutanın ölümle dans eder görüntülerini konuşuyor.

 


Şırnak'ta bir piyade tugayındaki atış taliminin cep telefonuna yansıyan görüntüleri, izleyenlerin yüreklerini ağzına getiriyor adeta. Çekim tarihi belli olmayan görüntülerde, bir yüzbaşının tabancasını doğrulttuğu hedef tahtasının etrafının askerlerle çevrili olması ise ölümün hiçe sayıldığının bir göstergesi.

Ufak bir tersliğin can kaybına yol açabileceği bu atış talimini yapan yüzbaşının bu davranışı acaba normal mi?

Komutanın çok konuşulacak görüntülerinin psikolojik analizini yapan NP Grup Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi uzmanlarından Psikiyatr Dr. Alper Evrensel, komutanın sıradışı davranışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yüzbaşının akıl sağlında bir bozukluk olmadığını gözlemlediğini ifade eden Evrensel, tablonun tek açıklamasının Narsizm olduğunu söyledi.

Olayı, empati yapamayan, çevresine verdiği ya da vereceği zararı kestiremeyen, kendisini herşeyden güçlü gören, hesap verme derdi olmayan bir zihniyetin ürünü olarak değerlendiren Dr. Evrensel, yıkıcı bir narsizmin sözkonusu olduğuna dikkat çekti.

Bu yapıdaki insanların farkındalığının olmadığına vurgu yapan Evrensel, sorunlu davranışlarını engellemenin tek yolunun, yaptıklarının bedelini ödemek olduğunun da altını çizdi. Hukuk sisteminin kusursuz çalışması gerektiğini ifade eden Evrensel, göz yumulduğu takdirde benzer olayların yaşanabileceği uyarısında da bulundu.