MUTLU OL KORUN

AFP
        
Mutlu, coşkulu ve hayatından memnun olan kişilerin, kalp hastalıklarına yakalanma riskinin mutsuzlardan daha az.

 


"European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, 877'si kadın  1739 sağlıklı yetişkin 10 yıl boyunca izlendi.

Olumlu duygulara sahip olmayanların kalp hastalıklarına yakalanma  riskinin biraz mutlu olanlara göre yüzde 22, biraz mutlu olanların da kalp  hastalıklarına yakalanma riskinin oldukça mutlu olanlara göre yüzde 22 fazla  olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki ABD'nin Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr.  Karina Davidson, klinik araştırmalar olmadan tavsiyede bulunmak için erken  olduğunu ancak bu sonuçların, kişilerin olumlu duygularını güçlendirerek kalp  hastalıklarını engellemeye yardımcı olunabileceğini gösterdiğini belirtti.

Davidson, olumlu düşüncelere sahip kişilerin psikolojik olarak rahatlama  dönemlerinin daha fazla olabildiğini, ayrıca stresle daha iyi başa  çıkabildiklerini vurguladı.

Bilim adamları, bu sonuçların başka araştırmalarla da doğrulanması  gerektiğini, ayrıca depresyonun kalp hastalıkları yada kalp krizi riskiyle  bağlantısının da araştırılabileceğini belirtti.