EĞLENEREK ZAYIFLAYACAK

EĞLENEREK ZAYIFLAYACAK

DHA

Şanlıurfalı iki lise öğrencisi, çocukların eğlenirken zayıflayabilecekleri bir proje geliştirdi. İşte o proje.

 


Çağın hastalığı haline gelen, özellikle çocukları etkileyen obeziteye karşı, çocuklarda oyunla egzersizi birleştiren bir alet geliştiren iki öğrenci, eğlenerek kilo vermelerini sağlamak amacıyla “Obez Çocuklarda Eğlenceli Egzersiz” projesini geliştirdi.

Şanlıurfa Özel Çağlayan Murat Anadolu Lisesi öğrencilerinden Halil Ayneli ve Fida Atarlar, TÜBİTAK Bilim Şenliği programı çerçevesinde, Malatya'da düzenlenen “Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması'nda projelerini tanıttı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki yarışmada projelerini anlatan Fida Atalar, projelerinin amacının obez çocuklarda egzersizi sıkıcı olmaktan kurtararak, oyun şeklinde algılanmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Sınıflarında ve evde yaptıkları görüşmelerde, 'obez çocuklara nasıl egzersiz yaptırabiliriz' düşüncesinden hareket ederek proje taslağını çıkardıklarını ifade eden Atarlar, işe öncelikle obezitenin çocukları etkileyen yönlerini araştırmakla başladıklarını kaydetti.

Bu kapsamda, kondisyon bisikletinin pedal hareketleriyle, bir takım oyunları birleştirdiklerini ifade eden Atarlar, obez çocukların eğlenirken aynı zamanda egzersiz yapabileceği bir sistem geliştirdiklerini ifade etti.

Atarlar, şunları anlattı:

“Projeyi hazırlarken obezite ve egzersiz konularında beden eğitimi öğretmenimizden bir takım bilgiler aldık. Elektrik üretme ve oyuncak grubuna adapte işlemlerinde fizik öğretmenimizden yardım aldık ve projemizi hayata geçirdik. Kondisyon bisikleti bizim kolayca ulaşabileceğimiz alet oldu. İki kondisyon bisikleti pedalından aldığımız güç ile yarış arabalarını birleştirdik.

Pedallar çevrildikçe araçları hareket eder duruma getirdik. Böylece, çocuklar pedalleri çevirirken, araçları hareket ettirerek hem eğlenecek hem de zayıflayacak. Oyuncak grubuyla eğlenceli hale getirilen egzersiz aletleriyle çocuklar, hızlı bir şekilde kilo verecek.”