ALKOL ÇEVRENİZİ DE ETKİLİYOR

ALKOL ÇEVRENİZİ DE ETKİLİYOR

A.A

İçkici aile üyesi, arkadaş veya meslektaşın kişinin kendi sağlığı ve refahını da kötü etkileyebileceği belirtildi.

 


Yeni Zelanda-Auckland'da Massey Universitesi'nde Prof. Dr. Sally Casswel'in yaptığı araştırmaya katılanlardan, alkolllü içkilerle her gün aşırı düzeyde ilişkisi olanlarla arkadaşlık edenler veya bu bağımlılığa sahip aile yakını olanlar, sağlık ve refah konusunda kendilerini kötü durumda gördüklerini belirten yanıtlar verdiler.

Bu kişiler, hayatlarında aşırı alkol alan biri olmayanlara göre genel sağlık ölçümlerinde daha az puanlar aldılar ve genel olarak hayatlarından daha az memnun olduklarını belirttiler.

Araştırmaya yaşları 12 ile 80 arasında 3 bin 38 kişi alındı. Araştırılanların üçte biri, son bir yıl içinde hayatlarında çok içki içen bir kişi olduğunu söyledi.

Refah düzeyi düşük olanlar daha çok içkici arkadaş edinebiliyor.

Prof. Casswell, yaptıkları araştırmanın, araştırmaya katılanların sorunlarının etraflarında bir aşırı içkisi olmasından kaynaklAndığını kanıtlamadığını, sorunlarının başka kaynakları da olabileceğini kaydetti.

Casswell araştırma bulgularının, aşırı alkol tüketimine karşı alınacak, içki fiyatlarını artırma veya alkollü araç kullanımının sert kurallarla sınırlandırılması ve minimun içki yaşı gibi önlemler konusunda yürütülen tartışmalarda dikkate alınması gerektiğini belirtti.