8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN

A.A

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada kutlanıyor. Kadına şiddetin yok olması için çalışılıyor...

 


Kadınlar Partisi Girişimi Kurucu Başkanı  Benal Yazgan, kadınların sosyal ve siyasal alandan her geçen gün biraz daha  dışlandığını belirtti.

Yazgan, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla yaptığı yazılı  açıklamada, Türkiye'de kadınların namus, töre ve çeşitli nedenlerle  öldürüldüğünü, siyasetin de buna sessiz kaldığını ifade ederek, kadınlara karşı  her türlü şiddet, cinsel taciz ve onur kırıcı davranışı benimseyen toplumsal  zihniyetin kalıcı hale gelmeye başladığını kaydetti.

Türkiye'de hala pek çok bölgede kız çocuklarının okula dahi  gönderilmediğine işaret eden Yazgan, “Kadın sosyal ve siyasal alandan her geçen  gün biraz daha dışlanıyor. İşsizlik, yoksulluk ve dışlanmışlık kadınlar için  normal kabul ediliyor” ifadesine yer verdi.

Yazgan, Kadın Partisi Girişimi olarak kadınlara yönelik olumsuzlukları  değiştirmek, kadın olarak var olmak için siyasete müdahale etmek istediklerini de  dile getirdi.

"DENGEYİ KURDUKLARI AN EŞİTLİKTEN SÖZ EDEBİLİRİZ"

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) İcra  Direktörü Dr. Babatunde Osotimehin, kadınlar ve eşlerin ailelerini diledikleri  gibi şekillendirebildikleri, iş ile aile hayatları arasında istedikleri dengeyi  kurdukları an eşitlikten söz edilebileceğini kaydetti.

Osotimehin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda,  dünya nüfusunun 7 milyara yaklaştığı günümüzde bu nüfusun yarısını oluşturan  kadınların içlerinde barındırdıkları gücü açığa çıkarmanın zamanının geldiğini  kaydetti.

Osotimehin, mesajında şunları kaydetti:

"Kız çocuklarının diğer akranları gibi okula gidebildikleri, kadınların,  erkeklerin ve gençlerin de cinsel ve üreme sağlığına ilişkin haklarını talep  edebildikleri zaman eşitliği yakalamış olacağız. Ancak kadınlar ve eşlerin  ailelerini diledikleri gibi şekillendirebildikleri ve iş ile aile hayatları  arasında istedikleri dengeyi kurdukları an eşitlikten söz edebiliriz. Hamile bir  kadının işini kaybetme korkusunu yaşamadığı, anneliğin iş hayatında bir  ayrımcılık nedeni olmadığı zaman kadın ile erkek arasındaki eşitlik sağlanmış  olacaktır. Genç kızlar eğitim olanaklarından yararlandıkça, erken yaşlarda  evlendirilme, istenmeyen gebelik ve HIV/AIDS sorunlarından uzak kalarak toplumun  bir parçası olabileceklerdir."

2015 yılında tüm dünyanın üreme sağlığı ve eğitim olanaklarına erişimi  için hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını kaydeden  Osotimehin, "Dünya çapında aralarında Birleşmiş Milletler'in kadınların  güçlendirilmesi için oluşturduğu BM Kadın (UN Women) kuruluşunun da bulunduğu çok  sayıda ortakla, toplumsal cinsiyet eşitliği ve saygınlığını geliştirmek için  çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

KADINLAR GÜNÜ

8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bu gün kadınlar tarafından ve / ya da kadınlar için konferans, gösteri ve eğlence gibi çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır.

Kadınlara özgü bir günün var olması düşüncesi ilk kez, 26-27 Ağustos 1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ortaya atıldı ve kabul edildi. Bir çok ülkede her yıl kutlanmaya başladı. İsveç’te ise 1912 yılından itibaren kutlanmaya başladı.

 Ancak ilk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde ama her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı tarafından olmuştur.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al