6 saniye şaştı

İngiltere’nin sembollerinden Big Ben’in iki haftadır 6 saniye erken çaldığı ortaya çıktı. Bu minik sapma saatin ileri yaşına bağlandı.

6 saniye şaştı
Paylaş:

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Sarayı’nın 156 yıllık ünlü saati Big Ben’in son iki haftadır 6 saniye erken çaldığı açıklandı. Dev saatteki hata ilk olarak programında Big Ben’in saat başı çalan çanlarına yer veren BBC Radio 4 sunucusu Eddie Mair tarafından fark edildi. Mair gözlemlediği gecikmeyi saatin sorumlusu Steve Jaggs’a ve Westminster Sarayı’nda saat ustası olarak çalışan Ian Westworth’a bildirdi.
Saat ustası Westworth, hata kendilerine bildirildiğinden beri neredeyse her gün kuleye çıktıklarını ancak 6 saniyelik bu şaşmanın nedenini halen tam olarak bilmediklerini söyledi.

LONDRA RAHAT OLSUN
Westworth hatanın nedenini tam olarak bulamamış olsalar da saatin ayarlarını düzeltmeyi başardıklarını ve Londralıların gönül rahatlığıyla saatlerini Big Ben’e göre ayarlamaya devam edebileceklerini söyledi.

156 YAŞINA GELDİ ARTIK
SAAT ustaları zaten halihazırda her hafta 3 kez saatin ve dev çanlarının bulunduğu Elizabeth kulesinin 334 basamağını tırmanıyor ve saati kurup bakımını yapıyor. Ustalar saatin son “şaşkınlığının” hava koşullarına, atmosfer basıncındaki değişmelere ya da sadece saatin “156 yaşında olmasına bağlı olabileceğini” söylüyor. Saatin sorumlusu Stecve Jaggs “Bu mekanik bir saat. Dijital ya da elektronik değil. Onu işletmek bolca sevgi ve ilgi gerektiriyor” demekle yetindi.

A.A

 

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: