500 kişi bu yüzden ölüyor

Her yıl en az 500 kişi karaciğer hastalığından hayatını kaybediyor.

500 kişi bu yüzden ölüyor

Her yıl en az 500 kişi karaciğer hastalığından hayatını kaybediyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, Türkiye'de her yıl 500 ila bin kişinin karaciğer hastalığından hayatını kaybettiğini bildirdi. karacigerolumMuğla'nın Bodrum ilçesinde katıldığı bir toplantı sırasında AA muhabirine bilgi veren Polat, Türkiye'de karaciğer naklinin son 10 yılda çok büyük gelişme kaydettiğini söyledi. Türkiye'de karaciğer nakline neden olan en önemli hastalığın Hepatit B olduğunu tespit ettiklerini anlatan Polat, bu hastalıkla mücadelenin yapıldığını kaydetti. "Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 2 bin dolayında kadavradan karaciğer nakli bekleyen hasta mevcut" diyen Polat, aslında bu rakamın 8-10 binlerde olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi. Türkiye'de karaciğer naklinde bekleme listesinde ölen hastaların sayısının, bu rakamın yüzde 10'u kadar kabul edildiğini ifade eden Polat, şöyle konuştu: "Yılda 500 ila bir kişiyi karaciğer nakli yapamadığımız için kaybediyoruz. İyi tarafımız şu; son 10 yılda karaciğer nakli konusunda Türkiye'de önemli gelişmeler oldu. Özellikle de canlı vericili karaciğer naklinde. Milyon nüfus başına canlı vericili karaciğer naklinde dünyada ikinci sıradayız."

"YETERLİ KADAVRA SAYISINA ULAŞILAMADI" Polat, Sağlık Bakanlığı verilerine göre geçen yıl bin 250 kadavra ve canlı vericili karaciğer nakli yapıldığına bildirerek, "Yeterince kadavra sayısına ulaşamadık. Kadavra sayısının azlığı nedeniyle canlı vericili karaciğer nakline yoğunlaştık. Bu oldukça iyi bir rakam ama yeterli değil" dedi.

Türkiye'nin hemen hemen tüm bölgelerinde karaciğer nakli yapılan merkez bulunduğunu vurgulayan Polat, şöyle devam etti: "Özellikle kadavra organ bağışını artırarak bu konuda ilerleme yakalama şansımız olabilir. Sadece batı şehirlerinde değil, Doğu Anadolu'da, Ege'de, İç Anadolu'da birçok merkezimiz var. Bu, Türk hekimleri, karaciğer nakli yapan hekimler olarak deneyimimizin gerçekten iyi bir yere geldiğini gösteriyor."

TÜRKİYE TÜM ORGAN NAKİLLERİNDE 22'NCİ SIRADA Polat, Sağlık Bakanlığının son 10 yılda organ nakline çok büyük önem verdiğine dikkati çekerek, "İletişim ve organizasyon anlamında çok yol kaydettik. Türkiye, beyin ölümü tespitlerinin ve toplumda organ bağışının artırılmasıyla inanıyorum ki kadavradan karaciğer naklinde önemli bir yere gelecek" diye konuştu.

Türkiye'nin, tüm organ nakli aktivasyonlarına bakıldığında ilk 50 ülke arasında 22'nci sırada bulunduğuna işaret eden Polat, bu oranın organ nakillerinde büyük bir aşamada olduğunu ifade etti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al