5 Dakikalık Nefes Egzersizleri tansiyonu düşürüyor

Günlük yaşamın talepleri genellikle insanların yeterli fiziksel egzersiz yapmasını engeller. Ancak yeni bir araştırmaya göre, kan basıncını düşürmek ve kalp sağlığını iyileştirmek için haftada 6 gün 5 dakikalık nefes egzersizleri yeterlidir.

5 Dakikalık Nefes Egzersizleri tansiyonu düşürüyor

Amerikan Kalp Derneği Dergisi'nde yayınlanan çalışma, yazarlar tarafından "nefes kaslarınız için kuvvet antrenmanı" olarak tanımlanan yüksek dirençli inspiratuar kas kuvveti antrenmanı (IMST) gösteriyor - Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük katiller.

İlk olarak 1980'lerde şiddetli solunum yolu hastalığı olan insanlara yardım etmek için geliştirilen IMST, direnç sağlayan bir el cihazı aracılığıyla solumayı içerir. Colorado Boulder Üniversitesi'ndeki araştırmacıların yaptığı çalışma, kalp sağlığına en az aerobik egzersiz kadar yardımcı olabileceğini buldu.

“İnsanların yaşlandıkça kardiyovasküler sağlığı korumalarına yardımcı olabileceğini bildiğimiz birçok yaşam tarzı stratejisi var. Ancak gerçek şu ki, çok zaman ve çaba harcıyorlar ve bazı insanların erişmesi pahalı ve zor olabilir, ”diyor Bütünleştirici Fizyoloji Bölümü'nde yardımcı araştırma profesörü olan baş yazar Daniel Craighead bir haber bülteninde söyledi. “IMST, evinizde televizyon seyrederken beş dakikada yapılabilir.”

ABD'de 50 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık %65'inin yüksek tansiyonu vardır, bu da kalp krizi ve felç olasılığını artırır. Ancak %40'tan daha azı, CDC'nin tavsiye edilen aerobik egzersiz yönergelerini karşılamaktadır.

Çalışmaya 50 ila 79 yaşları arasındaki 36 yetişkin dahil edildi ve hepsi yüksek tansiyona sahipti. Yarısına haftada 6 gün 5 dakika yüksek dirençli IMST verildi. Diğer yarısı daha düşük dirençli bir plasebo programına sahipti.

6 hafta sonra, tedavi grubu sistolik kan basıncının - en yüksek sayı - ortalama olarak dokuz puan düştüğünü gördü. Araştırmacılar, bu azalmanın tansiyon ilaçlarının etkileriyle karşılaştırılabilir olduğunu ve haftada 5 gün, günde 30 dakika yürümenin etkilerini aştığını buldu.

Çalışma yazarları ayrıca vasküler endotelyal fonksiyonda %45'lik bir iyileşme gözlemlediler - arterler ne kadar iyi genişleyebilir.

Dahası, kalp krizi için risk faktörleri olan iltihaplanma ve oksidatif stres biraz daha azdı.

Üniversitede bütünleştirici fizyoloji profesörü olan kıdemli yazar Doug Seals, haber bülteninde, "İnsanlara farmakolojik bileşikler vermeden ve aerobik egzersizden çok daha yüksek bağlılıkla kan basıncını düşüren yeni bir terapi şekli belirledik" dedi. . "Bu dikkate değer."

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kalbin ortalama hızı 100 olarak bilinir. 140 ve üzerinde bir hız aralığında hızlanan kalpte, kalp çarpıntısı adı verilen sağlık problemi meydana gelir
  • Amerikan Kalp Derneği (AHA), kalp hastalığı ve felçle ilgili yıllık istatistiksel güncellemesinde kardiyovasküler sağlık ve beyin sağlığı arasındaki ö
  • Kalp krizi ciddi belirtilerle ortaya çıkacağı için onu fark etmemenin imkânsız olduğunu sanırız. Ama her zaman böyle olmaz.
  • Pandemi, kalp ve damar hastalıklarını ciddi etkiliyor. Daha çok şişmanlamaya ve sağlıksız beslenmeye başladık!
  • Kalp krizlerinin yemek sonrası geliştiğine dikkat çeken uzmanlar, Ağır iftar sofraları kalbi vuruyor, ağır iftar sofralarının kaçının uyarısında bulun
  • Randevu Al