4 TÜRKTEN 3'Ü MUTSUZ

4 TÜRKTEN 3'Ü MUTSUZ

MİLLİYET

OECD’nin 34 ülkede 2004’ten beri yaptığı araştırmanın 2010 yılı verilerine göre Türklerin sadece yüzde 28’i mutlu.

 


Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) üye 34 ülke üzerinde 2004’ten beri düzenli olarak yaptığı “mutluluk endeksi” araştırmasının bu yılki sonuçlarını yayımladı. İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere eğitimden ekonomik gelire, sosyal çevrelerinden hükümet memnuniyetlerine kadar bir çok farklı alanda fikirleri soruldu. Araştırmanın çarpıcı bölümleri şöyle:

-  Türkiye, “yaşam memnuniyeti”nde ortalamanın altında yer aldı. OECD üyesi olmayan 8 ülkenin de dahil edildiği bu alanda Türkiye 40 ülke arasında 32. sırada yer aldı.

-  Türklerin yüzde 28’i yaşamlarından memnun olduklarını söylerken, yüzde 43’ü beş yıl içerisinde yaşam şartlarının daha iyi olacağına inandığını belirtti.

-  Tüm ülkeler içerisinde en uzun çalışma saatlerine Türklerin sahip olduğu görüldü. Türkiye’de haftada 50 saatin üzerinde çalışanların oranının yüzde 47 olduğu saptandı.

-  Türklerin bir yılda 1918 saat çalıştıkları belirtildi.

-  Zor anında aradığında mutlaka yardımına koşacak biri olduğuna inananların oranı Türkiye’de yüzde 79 iken bu rakam araştırmadaki en düşün oran oldu.

Kime inanıyorlar?

-  Türklerin yüzde 57’si siyasi kurumlara inandıklarını dile getirdiler. Araştırmada ortalamanın yüzde 56 olduğu görüldü.

-  Türkiye’de 15 ila 64 yaş arasındakilerin sadece yüzde 46’sının bir işi var, bu 34 ülke arasındaki en düşük oran.

-  Araştırmada ev imkanları da incelendi. Türkiye’de kişi başına 0.7 oda düştüğü görülürken bu rakam OECD ülkeleri arasındaki en düşük rakam oldu.

-  Türkiye’de ortalama yaşam süresinin 73.6 olduğu belirtildi.
 
TÜİK ‘yüzde 61 mutlu’ demişti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 18 ve yukarı yaştaki 7 bin 27 bireyle görüşülerek gerçekleştirildiği 2010 Yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nda farklı bir tablo ortaya çıkmıştı. Bireylerin yüzde 61.2’si kendini “mutlu”, yüzde 10.7’si de “mutsuz” olarak ifade etmişti. Araştırmada kadınların erkeklere göre daha mutlu olduğu görülmüştü.

Kadınlarda mutluluk oranı yüzde 62.7, erkeklerde ise yüzde 59.6 olarak belirlenmişti. Evli bireylerin bekârlara göre daha mutlu olduğu dikkati çeklişüi. Evlilerin yüzde 63.7’si, evli olmayanların ise yüzde 53.5 ’i kendisini “mutlu” tanımlamıştı. Araştırmaya katılanların yüzde 72.8’i de geleceklerinden “umutlu” olduğunu söylemişti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al