4 ÇOCUKTAN BİRİ ALERJİK

4 ÇOCUKTAN BİRİ ALERJİK

A.A

Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, her 4 çocuktan biri alerjik hastalığa ve alerjik bünyeye sahip.

 


Berlin Charite Tıp Üniversitesi alerji uzmanı Prof. Dr. Paola Matricardi, Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, 4 çocuktan birinin alerjik hastalığa sahip olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi ile Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisinin 30'uncu yıllık kongresi için İstanbul'a gelen Prof. Dr. Matricardi, açıklamada, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de alerji hastalarının sayısının gün geçtikçe arttığını belirtti.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaların, hastalıkların artmasını önlemeye ve yeni tedavi metodlarının geliştirilmesine ışık tuttuğunu ifade eden Matricardi, Uluslararası Çocukluk Çağı ve Alerji Komitesinin yaptığı araştırmada ortaya çıkan istatistiklerin, Türkiye'deki alerjik hastalıklı çocukların çarpıcı durumunu gözler önüne serdiğini bildirdi.

Türkiye'de alerjinin en önemli sağlık problemlerinden biri olduğuna ve alerji hastalarının sayısının giderek arttığına dikkati çeken Matricardi, şunları kaydetti:

“Türkiye'de yapılan araştırmaya göre, her 4 çocuktan biri alerjik hastalığa sahip. Türkiye genelinde yaşları 9 ile 11 arasında değişen 6 bin 963 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocukların yüzde 15,8'inin hırıltılı nefes aldığı, yüzde 23,5'inin sulu göz ve burun akıntısıyla karşı karşıya olduğu ve yüzde 8'inin de egzama olduğu ortaya çıktı. Türkiye'de sayıları giderek artan alerji hastalarının takibini sağlamak için ivedilikle daha fazla alerji hastalıkları uzmanı gerekiyor. Ayrıca bu durum, Türkiye sağlık sistemine yılda kişi başına 1597 dolara mal oluyor.”

Kongrede astım ve alerji alanında yaptığı araştırmaların tüm detaylarını meslektaşlarıyla paylaşacağını ifade eden Matricardi, yaşları 6 ve 18 arasında değişen 618 astımlı çocuk üzerinde yaptıkları bir diğer araştırmada ise Türkiye'de çocukların yüzde 30'unun acil servise başvurmak zorunda kaldığını ve yüzde 15'inin ise hastanede yatarak tedavi altına alındığını saptadıklarını belirtti.

Türkiye'de ayrıca alerjik ve immünolojik hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusunda 230 alerji ve immünoloji uzmanının bulunduğunu vurgulayan Matricardi, Türkiye'deki hekim sayısının fazla olmasına karşın uzman sayısının oldukça az olduğunu, alerji hastalarının teşhis, tedavi ve bakımını geliştirmek amacıyla daha fazla uzman doktora ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Matricardi, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin bu alanda toplumun bilinçlendirilmesi adına farklı çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al