4 ÇOCUKTAN BİRİ ALERJİK

4 ÇOCUKTAN BİRİ ALERJİK
Paylaş:

A.A

Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, her 4 çocuktan biri alerjik hastalığa ve alerjik bünyeye sahip.

 


Berlin Charite Tıp Üniversitesi alerji uzmanı Prof. Dr. Paola Matricardi, Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, 4 çocuktan birinin alerjik hastalığa sahip olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi ile Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisinin 30'uncu yıllık kongresi için İstanbul'a gelen Prof. Dr. Matricardi, açıklamada, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de alerji hastalarının sayısının gün geçtikçe arttığını belirtti.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaların, hastalıkların artmasını önlemeye ve yeni tedavi metodlarının geliştirilmesine ışık tuttuğunu ifade eden Matricardi, Uluslararası Çocukluk Çağı ve Alerji Komitesinin yaptığı araştırmada ortaya çıkan istatistiklerin, Türkiye'deki alerjik hastalıklı çocukların çarpıcı durumunu gözler önüne serdiğini bildirdi.

Türkiye'de alerjinin en önemli sağlık problemlerinden biri olduğuna ve alerji hastalarının sayısının giderek arttığına dikkati çeken Matricardi, şunları kaydetti:

“Türkiye'de yapılan araştırmaya göre, her 4 çocuktan biri alerjik hastalığa sahip. Türkiye genelinde yaşları 9 ile 11 arasında değişen 6 bin 963 çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocukların yüzde 15,8'inin hırıltılı nefes aldığı, yüzde 23,5'inin sulu göz ve burun akıntısıyla karşı karşıya olduğu ve yüzde 8'inin de egzama olduğu ortaya çıktı. Türkiye'de sayıları giderek artan alerji hastalarının takibini sağlamak için ivedilikle daha fazla alerji hastalıkları uzmanı gerekiyor. Ayrıca bu durum, Türkiye sağlık sistemine yılda kişi başına 1597 dolara mal oluyor.”

Kongrede astım ve alerji alanında yaptığı araştırmaların tüm detaylarını meslektaşlarıyla paylaşacağını ifade eden Matricardi, yaşları 6 ve 18 arasında değişen 618 astımlı çocuk üzerinde yaptıkları bir diğer araştırmada ise Türkiye'de çocukların yüzde 30'unun acil servise başvurmak zorunda kaldığını ve yüzde 15'inin ise hastanede yatarak tedavi altına alındığını saptadıklarını belirtti.

Türkiye'de ayrıca alerjik ve immünolojik hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusunda 230 alerji ve immünoloji uzmanının bulunduğunu vurgulayan Matricardi, Türkiye'deki hekim sayısının fazla olmasına karşın uzman sayısının oldukça az olduğunu, alerji hastalarının teşhis, tedavi ve bakımını geliştirmek amacıyla daha fazla uzman doktora ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Matricardi, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin bu alanda toplumun bilinçlendirilmesi adına farklı çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.