3F: Futbol, film, festival

Prof Dr. Nevzat Tarhan: Gençleri anlamak için çağın dilini kullanmak şart. Gençleri anlayıp hakikati değiştirmede 3F önemli. Tarhan, 3F’nin futbol, film, festival olduğunu belirtti.

3F: Futbol, film, festival

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Marmara Üniversitesi Uluslararası Sosyal Araştırmalar Merkezinin (USOMER) düzenlediği programda “Dijital Bağımlılığın Kültüre ve Bireye Etkisi” konulu konferans verdi. Programa lisansüstü öğrencisi yoğun katılım gösterdi.

Marmara Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü İletişim Fakültesi Ömer Halisdemir Konferans salonunda gerçekleşen programın açılış konuşmasını USOMER kurucu başkanı Prof. Dr. Serhat Ulağlı yaptı. Uluağlı, USOMER’ in öğrenci dayanışma platformu olduğunu, bütün öğrencilere açık ve öğrencilerin akademik hayatına destek amaçlı kurulduğuna değindi.

Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Nevzat Tarhan dünyanın elektronik bir köy olduğunu dile getirdi. Endüstri 1.0’dan Endüstri 4.0’a kadar nelerin değiştiğine değindi.

“Gençler sorguluyor”

Gençler şimdi namazın nasıl kılınacağını değil neden kılınması gerektiğini sorguladıklarına değinen Tarhan, çocuklara onların dilinden yaklaşmamız gerekli, onları korkutarak değil gerekçeleriyle anlatmamız gerekli ki gençleri yakalayabilelim. Bu çağın dilini kullanmamız şart ifadelerini kullandı.

Tarhan, gençlerin ego ideali olması gerektiğini, başarının yanı sıra mutluluğu da önemsemesi gerektiğini vurguladı.

3F: Futbol, film, festival

Gençleri anlayıp hakikati değiştirmede 3F’nin önemli olduğunu vurgulayan Tarhan 3F’nin futbol, film, festival olduğunu belirtti. Tarhan, “Gençlik dönemi ben kimim? Nereye yönelmeliyim? Niçin sorularının sorulduğu dönemdir bu soruları soran bir çocuğun kimlik arayışı başlamış olur önüne kim rol model olarak çıkarsa onunla bir özdeşim kuruyor” şeklinde konuştu.

Her organ beyinde kimyasal olarak temsil ediliyor, organların duyarlılık fonksiyonları tıpkı bilgisayar fonksiyonları şeklinde benzetme yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan beynimizin yüzde doksanı uyurken bile çalışır durumda olduğunu vurguladı.

“Pozitif psikolojinin ilk uygulayıcısı Üsküdar Üniversitesi”

Pozitif psikoloji dersinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısının Üsküdar Üniversitesi olduğunun altını çizen Tarhan, bu dersi alan öğrencilerin birçoğunun ailevi sorunların üstesinden geldiğini, madde kullananların bıraktığını dile getirdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Duygudurum bozuklukları, ergenlik döneminde sık görülebilen psikiyatrik bozukluklarının başında geliyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Çocuk Zirvesi” nde konuşmacı olarak yer aldı.
  • Gençlerde görülen depresyon belirtilerinin yetişkinlerde görülen belirtilerden farklı olabileceğini belirten uzmanlar, özellikle öfke duygusunun öne ç
  • Ergenlik dönemi biyolojik, psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın yer aldığı, çocukluktan yetişkinliğe geçiş süreci olarak
  • İdealize edilmiş kadın ve erkek görüntüleri, eksiklik ve yetersizlik duygusuna neden olabilir. Filtrelerle ideal yüz ve beden şekline yaklaşmaya çalış
  • 16 yaşında, lise 2. sınıfta okuyan kız kardeşim her ergen gibi fazlasıyla problemli. Okulda uyumsuz ve derslerinde çok fazla başarılı değil. Ama bir ş
  • Randevu Al