3D yazıcılar seramik baskı yapabilecek

3D baskı ile birçok şey oluşturulabilmesine rağmen şimdiye kadar sadece polimer plastikler, bazı metal ve cam gibi maddelerle kullanılabiliyordu. Ancak HRL laboratuvarı araştırmacıları buna katkı sağlayacak önemli bir ilerleme açıkladı: Seramik baskı yeteneği.

3D yazıcılar seramik baskı yapabilecek
Paylaş:

HRL ekibinin yöntemi seramik tozunu ısıtmaya dayanmıyor. Bunun çatlaklar ve kırıklara yol açabilecek fazla sayıda mikroskobik kusur oluşturabileceği ifade ediliyor. Araştırma ekibi bunun yerine ısıtıldığında seramiğe dönüşebilen preseramik polimerden yapılmış yeni bir yazdırılabilir reçine geliştirmiş durumda.

Malzemenin popüler 3D baskı yöntemi Stereolitografi ile uyumlu olduğu ifade ediliyor. Dahası da var, ekip son derece detaylı ve karmaşık bir seramik parçasının ultraviyole ışık ve desenli maskeler kullanarak geleneksel stereolitografiye oranla 100 ila 1000 kat daha hızlı yazdırılabileceğini söylüyor.

Bu gelişme orbital roket iç mekanizmalarından, uçaklardaki kanat panellerine kadar seramik parçalara dayanan havacılık endüstrisi için bir nimet olarak değerlendiriliyor.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: