36 YIL SONRA GELEN ARAŞTIRMA

36 YIL SONRA GELEN ARAŞTIRMA

A.A

Sağlık Bakanlığı, hastanelerle birlikte Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması yaptı. Bu araştırma 36 yıl sonra yapıldı.

 


Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğiyle "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması" yaptı.

1974 yılından bu yana yapılan ilk kapsamlı çalışmada 81 ilde 99 ekiple 19 bin 56 hanede mutfaklara girilerek, beslenme alışkanlıklarımız ortaya çıkarılacak. Adana Valisi İlhan Atış, "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması" saha çalışmalarında görev alan sağlık çalışanlarına teşekkür belgesi verilmesi nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, son yıllarda ülkede ve Adana'da düzensiz beslenmenin yaşandığını, bunun sonucu olarak da aşırı şişmanlayan kişilerin çoğaldığını söyledi.

İsrafın arttığına da dikkat çeken Vali Atış, "Otellerde, lüks lokantalarda görüyorum. Masalara gelen yiyeceklerin yüzde 60-70'i çöpe gidiyor. İsraf had safhada. Bir lokma ekmeğe muhtaç insanlarımızın olduğunu biliyoruz. İsrafa da son vermemiz gerekiyor. Dengeli ve düzenli beslenmek zorundayız. Sağlık Bakanlığımızın yaptırdığı bu araştırmanın toplumumuzun beslenmesine de ışık tutacağına inanıyorum" dedi.

36 YIL SONRA YAPILIYOR

Beslenme, sağlık durumunun ve sorunlarının ortaya konulması için dünyada olduğu gibi ülkemizde de her 5 yılda bir "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması"nın yapılması gerektiğini belirten Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik ise şöyle konuştu: "Oysa Türkiye'de 1974 yılından sonra ülke çapında ve Türkiye'yi temsil edecek nitelikte örneklem üzerinde beslenme, sağlık ve besin tüketimi konusunda yapılmış araştırma verileri bulunmamaktadır. Bu münasebetle ülkemizde yeterli ve dengeli beslenmeye ilişkin sorunların bir bütün olarak ele alınması, önceliklerin saptanması, bunların çözümüne yönelik besin, beslenme ve sağlık politikalarının geliştirilmesi için ülke genelini yansıtan güncel verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle TUİK tarafından tesadüfi yöntemle belirlenmiş kümelerde 'Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması' gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırmaları'yla ülkemizde toplumun beslenme, bilgi tutum ve alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeylerinin saptanması yanında, yapılan kan ve idrar tetkikleriyle, beslenmeye dayalı birçok hastalığa ilişkin tüm ülkeyi temsil edecek bilimsel nitelikli ve güncel veriler sağlanması planlanmaktadır. Araştırma ile her bir risk etmeninin önlenmesine yönelik geliştirilecek plan ve politikalarla, toplum sağlığına yön verilmesi, var olan politikaların ise güncellenmesinin sağlanması düşünülmektedir."

ARAŞTIRMA YAPILAN BÖLGELER

İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, bakanlık tarafından araştırmayı yapmak üzere kentlerin nüfus büyüklüklerine göre ekip sayıları ve ekipte bulunması gereken görevlilerin belirlendiğini ifade ederek, Adana'da yürütülen çalışma ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

"Adana'da iki ekip görevlendirildi. Her ekipte bir ekip başı, bir kontrolör, beş görüşmeci, bir fizik muayene yapacak hekim, bir laboratuvar teknisyeni, bir kan alma görevlisi olmak üzere 10 personel bulundu. Ayrıca Eğitim Şube Müdürü İl Araştırma Koordinatörü, Eğitim Şubesinden Sorumlu Müdür Yardımcısı ise İl Araştırma Sorumlusu olarak görev yaptı. Bu ekipler 14 metropol bölgede, bir kentsel bölgede ve iki kırsal bölgede olmak üzere toplam 17 kümede 588 hane halkına yönelik beslenme ve sağlık araştırması yaptı.

Araştırma yapılan kentsel ve kırsal bölgelerdeki hane halkı sayısı ise kentsel bölgelerde 36, kırsal bölgelerde 24 olarak belirlendi. Seyhan ilçesi merkez Bahçelievler, Denizli, Gülbahçesi, Mestanzade, Ova, Uçak, Yeşilyurt, Yüreğir ilçesi merkez Kazım Karabekir, Serinevler, Cumhuriyet, Şahinağa, Çukurova ilçesi merkez Güzelyalı, Toros, Yurt, Ceyhan ilçesi merkez İstiklal, İmamoğlu ilçesi merkez Tuna, Kozan ilçesi merkez Turgutlu köyü Taşlı Gedik."

Sağlık Bakanlığı, "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması" saha çalışmalarında görev alan sağlık çalışanlarına birer teşekkür belgesi gönderdi. Hekimevi'nde düzenlenen törende teşekkür belgeleri sağlık çalışanlarına Vali İlhan Atış, Vali Yardımcısı Halis Aslan, Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Turgut Arpacı ve Fatma Bozkurt ile Personel Şube Müdürü Halil Coşar tarafından verildi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al