3.4 MİLYON BALKON TİRYAKİSİ

3.4 MİLYON BALKON TİRYAKİSİ

DHA

TAKD açıkladı: 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31.2'si, yani 16 milyon kişinin halen sigara içiyor.

 


TÜRK Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) Başkanı Prof. Dr. Nezih Özdemir, Türkiye'de 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31.2'sinin, yani 16 milyon kişinin halen sigara içtiğini söyledi. “Dumansız Hava Sahası uygulamasının ardından sigara içenlerin yüzde 21’lik kesimi sadece balkonda içmeye devam ediyor” diyen Prof. Dr. Özdemir, bu rakamın 3.4 milyon kişiye karşılık geldiğini belirtti.

Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) tarafından düzenlenen Ulusal Akciğer Kanseri Kongreleri'nin dördüncüsü, Antalya'nın turizm beldesi Belek'te Cornelia Diamond Resort’ta gerçekleşti. 10 Kasım'da başlayan ve bugün sona eren kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında TAKD Başkanı Prof. Dr. Nezih Özdemir, tütün ve tütün mamüllerinin dünya genelinde erkeklerde kansere bağlı ölümlerin ana nedeni olduğunu söyledi.

Akciğer kanserinin kadınlarda da gittikçe artmakta olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özdemir, “2005 yılında tütünden toplam ölüm 5.4 milyon insandır ve bunun 1.5 milyonu kanser ölümüdür. Mevcut seyir bu şekilde gittiğinde 2015’te 6.4 milyon tütün ölümü ve 2.1 milyon tütüne bağlı kanser ölümü beklenmektedir. 2030 yılında toplam tütün ölümü 8.3 milyon olacaktır. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki ölümlerin 2002- 2030 arasında ikiye katlanacağı hesap edilmektedir” dedi.

Türkiye'de ise her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Nezih Özdemir, gelecek 25 yılda toplam 5 milyon vatandaşın hayatını bu yüzden kaybedeceğinin tahmin edildiğini söyledi. Prof. Dr. Özdemir, “Son verilere göre ülkemizde her yıl 30 bin kişi yeni akciğer kanseri tanısı almakta, bu hastaların sadece yüzde 15’i, 5 yıl yaşamakta, her yıl 20 bin kişi bu hastalık nedeniyle ölmektedir” diye konuştu. Ülkede 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31.2’sini oluşturan yaklaşık 16 milyon kişinin halen sigara içtiğini belirten Prof. Dr. Nezih Özdemir, sigara içiminin erkeklerde yaklaşık yüzde 50, kadınlarda ise yaklaşık yüzde 15 oranında olduğunu kaydetti.

TÜTÜN KULLANIMINDA DÜNYA 7'NCİSİ

TAKD Başkanı Prof. Dr. Nezih Özdemir, Türkiye’nin yıllık 108 bin ton civarında gerçekleşen tütün kullanımıyla tüketim miktarı açısından dünya 7'ncisi olduğunu söyledi. Kişi başına tüketim miktarının son 5 yılda yüzde 10 oranında azaldığını ifade eden Prof. Dr. Özdemir, “Akciğer kanserinin tedavisi gerçekten zor. Önemli olan hastalıktan korunabilmek. Korunmak içinde yapılacak en büyük tedbirlerden birisini hükümetimiz Dumansız Hava Sahası projesiyle uygulamaya aldı” dedi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al