30’lu yaşlarınızın kıymetini bilin!

İnsanoğlunu en çok düşündüren kilometre taşlarından biri de 30'lu yaşlara atılan adımdır. Çoğu insan 30’undan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, gençliğinin artık geride kaldığını düşünmeye başlasa da yapılan araştırmanın sonuçları bunun aksini gösteriyor.

30’lu yaşlarınızın kıymetini bilin!

İngiltere'de yapılan son ankete göre, iş ve ev hayatındaki değişimler, daha düzenli yapılan egzersizler, 31 yaşında enerji seviyemizin en üst seviyeye ulaşmasını sağlıyor.

Üstelik 31 yaş, enerji seviyemizin son kez zirveye ulaştığı durak da değil. Emekliliğin getirdiği fiziksel ve psikolojik rahatlamayla da insanlar benzer bir enerji patlaması yaşıyor. Bu dönem, kişinin emekli olduğu yaşa göre değişiyor. Ankete katılan 2 bin İngilizin yüzde 40’ı, 30 yaşların başında mutlu hissettiklerini ve kendilerine daha iyi baktıklarını ifade etti. Yeni bebek sahibi olan katılımcılar da bebekle uğraşmanın kendinilerini enerjik hissettirdiğini ifade etti. Sorulara yanıt veren 30’lu yaşlarında her 10 kişiden biri ile, 50 ve 60 yaşlarındaki 20 kişiden biri, enerji seviyelerini aynı ‘mükemmelikte’ tanımladı.

Anket sonuçlarını değerlendiren Fizyoterapist Sally Brown, yaşam tarzımızın enerji seviyemizi belirlemede kilit rol oynadığını ama bu araştırmayla birlikte, ruh sağlığı, hayat tutumu ve mutluluk hissinin en büyük enerji kaynakları olduğunun ortaya çıktığını söyledi.
Katılımcıların verdiği yanıtlar incelendiğinde, hayat kaygısı, meslek ve ev işleri de yine enerjimizi en çok sömüren faktörler arasında yer alıyor.

ENERJİ ARTIRICI 5 BESİN

Beslenme alışkanlıkları da şüphesiz enerji seviyemizi kontrol altında tutmamız için önemli bir yer tutuyor. Uzmanlar, enerji seviyesini artırmak için özellikle 5 besine dikkat çekiyor. Haşlanmış yumurta: Yüksek oranda B vitamini ve demir içerdiği için yorgunluk hissini ortadan kaldırıyor.

HAŞLANMIŞ SOYA FASULYESİ

B vitamini, bakır ve fosfor içeren bu besin, enerji seviyenizi artırmak için birebir. Fındık ve kurutulmuş meyveler: Bu kombinasyon, sağlıklı yağlar, protein ve karbonhidrat içeriğiyle sizi zinde tutmaya yardımcı oluyor. Elma dilimleri ve fıstık ezmesi: Elmanın içerdiği doğal şeker ve fıstık ezmesinde bulunan lif ve protein sayesinde enerjik hissetmenizi sağlayacak.

BALKABAĞI TOHUMLARI

Zengin bir magnezyum kaynağı olan balkabağı, vücud hücrelerinin ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al