3 milyon kişi bu mutluluk kursuna katıldı

Yale Üniversitesi'ndeki bu Mutluluk Kursuna 3 milyondan fazla kişi katıldı. Resmi olarak Psyc 157: Psikoloji ve İyi Yaşam olarak bilinen Yale mutluluk sınıfı, üniversitenin 320 yıllık tarihinde sunulan en popüler derslerden biri oldu. İşte bazılarının öğrendikleri...

3 milyon kişi bu mutluluk kursuna katıldı

Basit görünebilir, ancak yinelemeye değer: uyku, minnettarlık ve diğer insanlara yardım etme. Sınıf, kampüsteki en geniş alanda 1.200 kişilik bir ders kursu olarak 2018 bahar döneminde sadece bir kez yüz yüze gerçekleştirildi.

Coursera aracılığıyla halka sunulan 10 haftalık ücretsiz bir sürüm, "İyilik Bilimi" adı altında da anında popüler hale geldi ve yüz binlerce çevrimiçi öğrencinin ilgisini çekti. Ancak, iki yıl sonra, geçen Mart ayında pandemi nedeniyle kilitlenmeler başladığında, kayıt sayıları fırladı. Web sitesine göre bugüne kadar 3,3 milyondan fazla kişi kaydoldu.

Yale'de psikoloji profesörü ve üniversitenin Silliman Koleji başkanı Laurie Santos, salgın dönemindeki popülaritesinden ötürü "Derse giren insan sayısını iki katına çıkardık" dedi.

Herkes fiziksel sağlığını korumak için ne yapmaları gerektiğini biliyor. Ellerinizi yıkayın, sosyal mesafeyi koruyun ve bir maske takın” diye ekledi. "İnsanlar akıl sağlıklarını korumak için ne yapacakları konusunda mücadele ediyorlardı.

Massachusetts'te bir ev sağlığı yardımcısı olan 34 yaşındaki Gretchen McIntire, Southern New Hampshire Üniversitesi'nden bir çevrimiçi program aracılığıyla psikoloji alanında lisans derecesi için çalışıyor. Bayan McIntire, Ağustos ayındaki tecrit sırasında boş zamanlarında sınıfa katıldı. Buna "hayat değiştiren bir kurs" dedi.

Coursera müfredatının pratik yönü, 23 yaşında Asperger sendromu olduğunu öğrenen Bayan McIntire'e hitap ediyordu. Bir gece kuşu, uykuyla mücadele etmiş ve kendi zaman sınırlarını zorlamıştı.

"Bazen kendinize bu sınırları koymak ve" Bu kitabın gerçekten heyecan verici olduğunu biliyorum, ama yarına kadar bekleyebilir, uyku daha önemli "demek zor" dedi. "Bu disiplin, değil mi? Ama ben bunu hiç bu şekilde yapmamıştım, "Seni daha mutlu edecek. Bu sadece sizin için iyi değil; aslında yasal olarak sizi daha mutlu edecek. "

Günlük meditasyon pratiğini yararlı bulduğunu ve dersi bitirdikten sonra bile buna bağlı kaldığını söyledi. Meditasyon, sosyal medyadan çıkmasına da yardımcı oldu. Kendimi içe bakarken buldum. Daha iç gözlem yapmama yardımcı oldu ”dedi. Dürüst olmak gerekirse, yaptığım en iyi şeydi. (Daha sonra Facebook Messenger da dahil olmak üzere sosyal uygulamalarını yeniden indirdi ve anında bunalmış hissetti.)

Kanada, Alberta'daki High River'daki Bob Snodgrass Rekreasyon Kompleksi'nde programlama süpervizörü olan Tracy Morgan, geçtiğimiz Haziran ayında çocukları ve kocasıyla karantinada olduğu için sınıfa kaydoldu. Mutlu olmamam için hiçbir sebep yok, dedi. Harika bir evliliğim var. İki çocuğum var. Güzel bir işim ve güzel bir evim var. Ama asla mutluluğu bulamadım. "

52 yaşındaki Bayan Morgan, kursu aldığından beri her gün üç şey yapmayı taahhüt etti: bir saat yoga yapmak, Alberta'da ne kadar soğuk olursa olsun doğada yürüyüşe çıkmak ve günlüğüne en az 3-5 cümle yazmak...

"Bunları günün sonunda yazmaya başladığınızda, bunu sadece günün sonunda düşünürsünüz, ancak bunu bir rutine dönüştürdüğünüzde, gün boyunca tüm bunları düşünmeye başlarsınız" dedi.

Ve bazı araştırmalar, minnettar olmak için nedenler bulmanın genel refah duygunuzu artırabileceğini gösteriyor.

İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nde Fransız çalışmaları hocası olan 37 yaşındaki Ewa Szypula, doktora eğitimine başladığından beri kişisel gelişim teknikleriyle ilgilendiğini söyledi. birkaç yıl önce. "İkinci veya üçüncü yıl boyunca bir yerlerde, biraz tükenmiş hissediyorsun ve bununla başa çıkmak için stratejilere ihtiyacın var" dedi.

Santos’un müfredatından küçük bir çalışma, 632 Amerikalının kendileri için harcayacakları 5 Dolar ile 5 Dolar almaları ve bunu başkasına harcamaları gerektiği söylenmeleri durumunda ne kadar mutlu olacaklarını tahmin etmek için 632 Amerikalıyı oylamasına bağlı kaldı. Çalışmada, insanlar parayı almalarına izin verilirse daha mutlu olacaklarını tahmin ettiler. Ancak katılımcılar daha sonra tutarlı bir şekilde, aslında birisine para harcamaktan daha fazla tatmin aldıklarını bildirdi.

Dr. Szypula, yeni edindiği bilgileri, kız kardeşinin doğum gününde pratik bir deneyde birleştirme fırsatı buldu. Satın aldığı pahalı bir elbiseyi saklamak yerine kız kardeşine verdi.

Sınıftaki her öğrenci kendini dönüştürülmüş hissetmedi. Yale son sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Matt Nadel, 2018'de kampüste ders alan 1.200 öğrenci arasındaydı. 2017 sonbaharında üniversiteye başladığında Yale'nin zorluklarının büyük bir uyum sağladığını söyledi.

"Stresliydim ve bunu nasıl idare edeceğimi tam olarak bilmiyordum," dedi.

Bay Nadel, sınıfın bir büyükanneden alabileceğiniz bariz iyi tavsiyelerin bir tür gözden geçirilmesi olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi: Yeterince uyuyun, yeterince su için, sadece elinizden gelenin en iyisini yapın.

Uyumanın iyi olduğunu biliyordum. Notlarımın uzun vadeli mutluluk için önemli olmadığını, notlarım iyi olduğu için daha mutlu, daha iyi bir insan olamayacağımı biliyordum, "dedi. “Sınıf, hayatımı uzun vadede somut bir şekilde etkiledi mi? Cevap hayır."

Sınıf onun için hayatını değiştirmezken, Bay Nadel minnettarlık hissettiğinde şimdi daha iyi ifade ettiğini söyledi. Hangisi harika, dedi. Ama hepsi bu kadar.

22 yaşındaki Kezie Nwachukwu da Yale'de ders aldı. Bunun devrimci olduğunu da düşünmediğini, ancak müfredatta kalıcı bir değer bulmayı başardığını söyledi.

THE NEW YORK TIMES

nytimes.com/2021/03/13/style/happiness-course.html

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • Takıntılı davranış, takıntılı düşünceler ve obsesyonlarda kişinin saçma ve anlamsız olduğunu bildiği halde aklından o düşünceyi atamadığını kaydeden P
  • Çocuğun cinsel kimliğinin gelişmesinde anne ve babanın tutumlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğun kimli
  • ‘Tokum ama hala yemek istiyorum’, ‘Doydum ama üzerine bir tatlı olsa süper olurdu’, ‘Yiyecek için midemde yer kalmadı ama kahveye hayır diyemem’ gibi
  • Bir olay, durum, kişi karşısında karar alırken iyicil ya da kötücül güçlerimizin hangisinin baskın olduğunu, iyicil/kötücül tutum ve algılarımızı psik
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Randevu Al