3 Güneş’i bir odaya sığdırdılar

Çinli bilim insanları, bir plazmayı laboratuvar ortamında tam 49.9 milyon santigrat derece sıcaklığa ulaştırmayı başardılar. Bu, bizi ısıtan Güneş’in çekirdeğindeki sıcaklığın 3 katına denk geliyor.

3 Güneş’i bir odaya sığdırdılar

Çin Bilim Akademisi Plazma Fiziği Enstitüsü’nde nükleer füzyon üzerine çalışan bilim insanları, özel bir cihazla, Güneş’in çekirdeğinde görülenin tam 3 katı sıcaklıkta plazma üretmeyi başardılar.

TAM 102 SANİYE O ISIDA KALDI

Bilim insanlarının, Deneysel İleri Süperiletken Tokamak adlı cihazı kullanarak, plazmayı 102 saniye boyunca 50 milyon Kelvin (tam 49.999 milyon Celsius) sıcaklıkta tutmayı başardığı açıklandı. Uzmanlar, daha önce hiçbir cihazın plazmayı bu derece yüksek sıcaklıkta bu kadar uzun süre sabit tutamadığını belirtti.

Bilim insanları, çok yüksek sıcaklıklarda atomların birleşerek yüksek oranda enerji üretmesini sağlayan nükleer füzyon tekniğinin gelecekte Dünya’nın başlıca enerji kaynağı olabileceğine inanıyor. Henüz araştırmalar bu hayali gerçekleştirmeye yaklaşmadı.

A.A

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al