3 ayda 130 boşanma davası

Antalya Barosu’nun Ocak ayında açılan ve sadece maddi durumu yetersiz kişilere adli desteğin amaçlandığı Adli Yardım Ön Hizmet Bürosu’na, 3 ayda 150 kişi yardım talebinde bulundu.

3 ayda 130 boşanma davası

Kadına şiddette 3 ayda 130 boşanma davası...

Antalya Barosu’nun Ocak ayında açılan ve sadece maddi durumu yetersiz kişilere adli desteğin amaçlandığı Adli Yardım Ön Hizmet Bürosu’na, 3 ayda 150 kişi yardım talebinde bulundu. Bunlardan 130’unu, şiddete maruz kaldığı için boşanma davası açan kadınlar oluşturdu. kadinasiddetAntalya Barosu’nun, ilk önceliği hukuk davası ve kişinin maddi durumu yetersiz olmak kaydıyla ücretsiz adli yardım desteği sağlamak amacıyla adliye içinde kurduğu Adli Yardım Ön Hizmet Bürosu’na, 3 ayda 150 başvuru yapıldı. Ekonomik gücü olmayan vatandaşlar, şiddet gören kadınlar ve istismar edilen çocuklar ile şehit ve gazi yakınlarına ücretsiz adli yardım hizmeti sağlanacak büronun açılışı, 12 Ocak günü Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı ve baro bünyesindeki Kadın Hakları Kurulu, Adli Yardım Kurulu ve Staj Yürütme Kurulu üyesi avukatlar tarafından yapıldı.

İLK ÖNCELİK HUKUK DAVASI VE MADDİ DURUM

Ücretsiz adli yardım için ilk öncelik olarak hukuk davası ve kişinin maddi durumunun yetersizliğinin dikkate alındığı büroda, her gün 2 stajyer avukat olmak üzere toplam 200’e yakın stajyer avukat görev alıyor. Adliye binasında başvuruları alan stajyer avukatlar, sözkonusu şartlara uygun kişilerin kaydını alarak, baro tarafından ücretsiz adli yardım hizmeti sunulmasına aracılık ediyor.

ÜÇ ANA BAŞLIKTA TESPİTLER YAPILIYOR

Adli yardım talebinde bulunanlara ilişkin büroda görev yapan stajyer avukatlardan Alev Karatün ve İzlem Cihangiroğlu, işleyişi anlattı. Başvuru yapan kişinin adli yardım kapsamını taşıyıp taşımadığını anlamak için ekonomik durumu, ikametgah ve dava konusuna ilişkin üç ana başlık altında sorular yöneltildiğini kaydeden stajyer avukatlar, başvuru formu alındığı, kadına şiddet konusunu içeren konularda ise ayrı bir form daha doldurulduğunu söyledi.

3 AYDA 150 BAŞVURU

Kadına ve çocuklara şiddet ve taciz gibi olaylara daha öncelikli ve hassas davranıldığına işaret eden Karatün ve Cihangiroğlu, bugüne kadarki 3 aylık süreçte 150 başvuru alındığını kaydetti. Stajyer avukatlar, bu başvuruların yüzde 70’inden fazlası, yani 130’unun, şiddete maruz kaldığı için boşanmak amacıyla adli yardım talebinde bulunan ve ekonomik durumu yetersiz kadınlardan oluştuğunu kaydetti. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al