25 milyonda şansı vardı ve bulundu

25 milyonda 1 kök hücre bulma şansı vardı ve bulundu.

25 milyonda şansı vardı ve bulundu

Üniversite öğrencisi Lara Casalottiye lösemi teşhisi konuldu. Kurtulmak için tek çaresi kök hücre nakliydi. Hemen ilik aranmaya başlandı ancak Casalotti'nin annesi Tayland kökenli babası ise İtalyandı. Doktorlar bu yüzden genç kızın şansının 25 milyonda bir olduğunu söyledi. Fakat bir mucize oldu.


Kuzey Londra’da yaşayan 24 yaşındaki Lara Casalottiye geçen Aralık ayında Tayland gezisi sırasında lösemi teşhisi konuldu.


25 MİLYONDA 1 İHTİMAL

Doktorlar tek çarenin hücre nakli olduğunu söyledi. Ancak genç kız için uygun donör bulmak çok zordu.Çünkü Lara Tay anne ve İtalyan bir babanın çocuğu oluğu için uygun donör bulma ihtimali sadece 25 milyonda birdi.

KÖK HÜCRE BAĞIŞLARININ SADECE YÜZDE 3’Ü KARIŞIK

Lara’ya doktorlar kök hücre bulmanın çok zor olacağını hatta bu durumun samanlıkta iğne aramak olduğunu söylediler. Çünkü dünya çapında kök hücre bağışçı kayıtarının sadece yüzde 3’ü karışık donörlere aitti. Genç kızın ailesi de donör olmak istedi ancak hiçbirinin ki Lara ile eşleşmedi. Genç kız için sadece kendisine benzer etnik kökenden gelen birinin donörü uygun olabilirdi.

DÜNYA ÇAPINDA KAMPANYA BAŞLATILDI

Lara’ya uygun kök hücreyi bulmak için “ #MATCH4LARA“ adında dünya çapında kampanyalar başlatıldı. Kampanya ya David Cameron ve J.K Rowling gibi ünlü isimlerde destek verdi. Kampanya sayesinde dünya çapında 20 milyon kişi kök hücre bağışı için kayıt yaptırdı. Anthont Nolan tarafından yapılan küresel aramada Tayland, İtalya ve ABD’de uygun eşleşme bulundu.

MÜJDELİ HABERİ VİDEOYLA VERDİ

Genç kız için kendisi gibi etnik bir kökenden gelen bir kişinin donörü bulundu. Ancak donörün kimliği hasta- donör gizlilik düzenlemelerine göre gizli tutulacağı için hastane tarafından açıklama yapılmadı. Genç kız youtube sayfasından bir video yayınlayarak kök hücre bulunması için her zaman umutlu olduğunu ve gelecek Mart ayında kök hücre nakli olacağını söyledi. Ayrıca herkesin kök hücre bağışında bulunması için çağrıda bulundu.

Donörün bulunmasının ardından açıklama yapan genç kızın annesi Supanya Casalotti “ Anne olarak kızımın hastalığını duyunca yıkıldım. Ancak umudu hiçbir zaman kaybetmedim. Şu an kendimi çok rahatlamış hissediyorum. Donör her kimse ona gerçekten minnettarım. Nakil için daha birkaç hafta var ve ben onları bu süre içinde güvende tutmak isterdim. Kök hücre nakli son derece ciddi bir işlem olduğunu biliyorum. Ama biz iyileşeceğiz ve eski hayatımıza geri döneceğiz.” dedi.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al