23 YILDIR KOMADA SANILDI AMA...

23 YILDIR KOMADA SANILDI AMA...

AFP

Trafik kazasından sonra bitkisel hayata girdiği teşhisi konulan adamın, aslında 23 yıl boyunca bilincinin  açık olduğu ortaya çıktı.

İngiliz gazetelerinin haberlerine göre, 1983'te geçirdiği kaza yüzünden  felç olan Rom Houben, söyledikleri her şeyin farkında olduğunu doktorlara anlatma  olanağı bulamadı.

Doktorların bitkisel hayatta olduğunu düşündükleri Houben, bu uzun  yıllarda "hayal kurarak vakit geçirdiğini" söyledi.

Hastanın bilincinin tamamen gittiği sonucuna varmadan önce doktorlar  hastayı, uluslararası alanda kabul edilmiş Glasgow Koma Ölçeği'ne göre bir dizi  testten geçirdiler.

Ancak bundan 3 yıl önce Liege Üniversitesinde yüksek teknoloji ürünü  cihazlar sayesinde hastanın, vücudu üzerindeki kontrolünü kaybetmiş olmasına  rağmen beyninin normale çok yakın bir şekilde faaliyet gösterdiği belirlendi.

Houben "Bu süre boyunca daha iyi bir yaşam hayali kurdum. Hislerimi  anlatmak için hayal kırıklığı sözü çok yetersiz kalır" diye konuştu.

Durumunun açıklığa kavuşmasından sonra Houben hastaneden çıkamasa da  artık uzandığı yerden kitap okumasına ve iletişim kurmasına olanak tanıyan özel  bir cihaza ve bilgisayara sahip.

Houben, "Hakkımda bildikleri şeyin yanlış olduğunu keşfettikleri anı asla  unutmayacağım. O gün benim ikinci doğumumdu. Artık bilgisayar vasıtasıyla  arkadaşlarımla sohbet etmek, okumak ve hayatın tadını çıkarmak istiyorum" diye  konuştu.

Houben'in başından geçenler, kendisini "kurtaran" nörolog Steven  Laureys'in bilimsel makalesinde açıklandı.

Dr. Laureys'in araştırması, dünyada benzer birçok "yanlış koma" vakasının  olabileceğini öne sürüyor.

Koma Bilimi Grubu başkanı ve Liege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji bölümü  doktoru Laureys, "bilincini yitirmiş damgasını yiyen bir kişinin bundan  kurtulmasının çok zor olduğunu" söyledi.

Sadece Almanya'da her yıl 100 bin kişinin travmatik beyin yaralanması  geçirdiğini, bunlardan 20 bininin kısa ya da uzun süreli komaya girerken,  bazılarının öldüğünü, bazılarının sağlığına kavuştuğunu belirten Laureys, yılda  tahmini 3 bin ila 5 bin hastanın durumunun Houben'a benzediğini söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al