Deprem Travma Psikolojisi

2014'te bizi neler hasta etti

Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları 2014'te en çok karşılaştığımız hastalıkları açıkladı.

2014'te bizi neler hasta etti

Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları 2014'te en çok karşılaştığımız hastalıkları açıkladı.

Ofis çalışmasının ve bilgisayar kullanımının gündelik hayatın parçası olması ile paralel olarak 2014 yılında en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları yaşandı. En sık görülen ikinci hastalık grubu olan kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarını enfeksiyonlar takip etti. hastalikTürkiye’de geçen yıl boyunca en sık rastlanan hastalıklar alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız üzerine önemli ipuçları içeriyor. 2014’te en çok iskelet kas sistemi rahatsızlıkları görüldü. Bu grubun içinde düşme ve çarpmaya bağlı ortopedik travmalar ile bel ve boyun ağrısı gibi rahatsızlıklar ön plana çıkıyor. Ofis yaşamındaki hareketsizlik, ofis mobilyalarının ergonomik olmaması ile bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların gündelik hayatın bir parçası olması gibi güncel problemler bu rahatsızlıkların baş tetikleyicileri arasında yer alıyor. Uzun süreli ve yanlış bilgisayar kullanımı boyun düzleşmesinden fıtığa kadar birçok önemli rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor.

DÜZENLİ SPOR RİSKLERİ AZALTABİLİR

En çok görülen ikinci rahatsızlık grubunu ise kardiyovasküler sistem rahatsızlıkları oluşturuyor. Bu grup içerisinde en çok rastlanan rahatsızlıklar kalp krizi belirtileri ve göğüs ağrısı oluyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, sigara kullanımı ve kolesterolün etkili olduğu bu tip rahatsızlıklara karşı uzman görüşü alınarak uygulanabilecek beslenme programı ile düzenli sporun faydalı olabileceğini dile getiriyor. Her zaman olduğu gibi enfeksiyonlar da en çok görülen rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Üçüncü sırada bulunan enfeksiyonlar arasında, mevsime bağlı soğuk algınlığı, grip, okul zamanında özellikle kendini gösteren çocuk hastalıkları gibi rahatsızlıklar öne çıkıyor. Kronik baş ağrısı, migren ve bayılma gibi rahatsızlıkları da kapsayan nörolojik rahatsızlıklar ise en sık görülen hastalık grupları içerisinde dördüncü sırayı alıyor. Beşinci sırada ise üst solunum yolu hastalıkları bulunuyor. Bu grubunun içerisinde ise sıkça görülen sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar var. Özellikle kış mevsiminde artan soğuklara bağlı olarak gelişen bu hastalıklardan korunmak için dengeli beslenme ve vitamin açısında zengin besinlerin tüketilmesi öneriliyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al