Deprem Travma Psikolojisi

2012 YILINDA TALASEMİ BİTECEK

2012 YILINDA TALASEMİ BİTECEK

DHA

Talasemi (Akdeniz Anemisi) ile mücadele çalışmalarını 2003 yılında başlatan Türkiye, 9 yılda tamamen bitirmeyi planlıyor.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof.Dr. Duran Canatan, dünyada 266 milyon civarında taşıyıcı, 300 bin dolayında talasemi hastası bulunduğunu söylerken, Türkiye'de bu rakamın 1 milyon 500 bin civarında olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Duran Canatan, talasemiye karşı asıl mücadelenin 2003 yılında verilmeye başlandığını kaydetti. Prof.Dr. Canatan şunları söyledi:

"1994- 2003 yılları arası pasif mücadeleydi. Etkin mücadele 2003'te başladı. İlk etapta, Antakya, Antalya, Mersin ve Muğla'ya talesemi merkezleri kuruldu ve cihazlar alındı. Bu merkezlerde talasemi tarama ve hastalığın tedavisi için altyapı kuruldu. Ardından bu merkez sayısı 4'ten 13'e çıkarıldı. Riskli bölgeler olarak 33 il saptandı."

33 ilin sağlık müdürlerinin 8 Mayıs 2003 tarihinde Mersin'de toplandığına işaret eden Prof. Dr. Duran Canatan, “O günkü toplantıda Talasemi Önleme Programı planlandı. Program içerisindeki en önemli maddede ise evlenecek çiftlerin taranması yer alıyordu” diye konuştu.

Yunanistan ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin talasemiyi 10 yılda bitirdiğini kaydeden Prof.Dr. Duran Canatan, “Bizim hedefimiz ise asıl 2003'te başladığımız bu mücadeleyi 2012 yılında tam anlamıyla kazanmaktır. 2012 yılında yeni doğan hasta sayısını sıfırlamak arzusundayız” dedi.

Prof. Dr. Canatan, Türkiye'nin talasemiyle mücadele çalışmaları konusunda Ortadoğu ülkeleri İran, Irak, Ürdün'den ileri düzeyde olduğuna dikkati çekti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al