20 YIL ÖNCE YALNIZLIĞI SEÇTİ

20 YIL ÖNCE YALNIZLIĞI SEÇTİ

A.A

Mersin'de bir kişi, doğa sevgisi nedeniyle yaklaşık 20  yıldır eve dönüştürdüğü mağarada yaşamını sürdürüyor.

Kendini "doğa aşığı" olarak anlatan köylü geçimini ise Aydıncık-Gülnar  kara yolunu kullanan yolculara çay satarak sağlıyor.

Bozağaç köyünden 3 kilometre uzaklıktaki Menekşe adı verilen mağarada  yaşayan Mustafa Öztürk (60), doğayla iç içe yaşamayı çok sevdiğini, mağarada ise  huzur bulduğunu söyledi.

Küçükken, ailesine ait hayvanları otlatmak için sürekli olarak Menekşe  Mağarası civarına geldiğini anlatan Öztürk, "Hep böyle bir yerde, yeşille ve  doğayla iç içe bir yaşamın hayalini kurardım. Yıllar sonra bu hayalimi  gerçekleştirdim" dedi.

Yaklaşık 20 yıl önce yalnızlığı seçerek mağaraya yerleşmeye karar  verdiğini belirten Öztürk, ailesinin ise doğa sevgisi nedeniyle bu kararına karşı  çıkmadığını bildirdi.

Mağaraya yerleşme kararı üzerine harekete geçtiğini belirten Öztürk,  şöyle konuştu:

"Köylülerin hayvanlarını koyması nedeniyle Menekşe Mağarası çok  kirliydi. Ancak, titiz bir çalışmayla mağarayı yaşanılabilir bir hale getirdim.  İçerisinde sobam ve yatağım var. Tüm günümü burada geçiriyorum. Kedim, köpeğim  var. En iyi arkadaşım onlar. Doğada huzur buluyorum. Kent yaşamının kargaşasından  uzak bir yaşam sürüyorum."
        
YOLCULARIN UĞRAK YERİ
        
Öztürk, mağaraya sık sık köyden ziyaretçilerinin geldiğini belirterek,  geçimini ise Aydıncık-Gülnar kara yolunu kullanan yolculara çay satarak  sağladığını ifade etti.

Köydeki ailesinin de kendisini desteklediğini ve ihtiyaçlarını  karşıladığını ifade eden Öztürk, "Arada bir köye ve 15 kilometre uzaklıktaki  Gülnar'a giderek ihtiyaçlarımı alıyorum. Ailem bana yardımcı oluyor. Yaşamımdan  çok memnunum" diye konuştu.

Mağara içerisindeki havuzda balık ürettiğini ve taş oymacılığı yaparak  zamanını değerlendiren anlatan Öztürk, özellikle yaptığı kuş figürlerinin yoldan  geçenlerin fazlaca ilgisini çektiğini kaydetti.   

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al