2 yaşındaki çocuğun yumurtalıkları donduruldu

İngiltere'de 2 yaşındaki bebek kansere yakalandı…

2 yaşındaki çocuğun yumurtalıkları donduruldu

Ancak kanser tedavisinin dokulara zarar vererek ileride çocuk sahibi olma ihtimalini düşürmesi nedeniyle doktorlar küçük kızın yumurtalıklarını alıp dondurmayı önerdiler. Küçük kız bebek yumurtalıkları dondurulan en küçük hasta oldu.

Ancak bu işlemin bir başka riski de kanser hücrelerinin yumurtalık dokusuna bulaşmış olma ihtimali. Eğer böyle bir şey olduysa ilerleyen yıllarda hamile kalınmaya çalışıldığı sırada kanser tekrar geri gelebilir.

20 - 30 YIL SAKLANIYOR

Olgunlaşmamış yumurtalık hücreleri uzmanların IVM denilen yöntemle laboratuvar ortamında olgunlaştırılacak. Bu yumurtalar son saklama yöntemleri ile 20 ya da 30 yıl kadar saklanabiliyor.

2 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNUN YUMURTALIKLARI DONDURULDU

Oxford Üniversitesi'nden operasyonu gerçekleştiren uzmanlar bu kadar küçük bir hastanın yumurtalıklarını büyütmenin çok zor bir işlem olduğunu söyledi: "Laparoskopik yöntemle yumurtalıkları aldık ancak dondurmadan önce hücreleri olgunlaştırmamız gerekiyordu. Bu dokuları bulmak çok zor oldu. İşlemi mikroskopla yaptık." dedi.

OLGUNLAŞMAMIŞ YUMURTALAR LABORATUVAR ORTAMINDA GELİŞTİRİLDİ

Oxford infertilite bölümünden operasyonu gerçekleştiren medikal direktör Tim Child, "Binlerce olgunlaşmamış yumurta vardı ve bizim bunları görmemiz çok zor çünkü inanılmaz küçükler. O nedenle biraz daha olgunlaşmış olanları bulmaya çalıştık. Bu durum genç kadınlar ve kanser tedavisi görmek zorunda olan küçük kızlar için çok umut verici. Aynı zamanda bilim adına da heyecan verici bir gelişme çünkü kanser tamamen kaybolabiliyor ancak yumurtalar zarar görüyor. Eğer bu işlem küçük hasta ileride çocuk sahibi olmak istediğinde başarıya ulaşırsa önemli bir gelişme olacak." dedi.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al