2 MİLYON BEBEK ÖLÜYOR

2 MİLYON BEBEK ÖLÜYOR

DHA

Aileler çok dikkat edin ! Uzmanlar uyarıyor: 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ishal vakaları çok tehlikeli.

 


Çukurova Üniversitesi Çoçuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Nejat Narlı, 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ishal vakalarını çok tehlikeli olduğunu vurgularken, “İshali basit hastalık gibi görmeyin, dünyada her yıl 2 milyona yakın çocuğun yaşamını yitirmesine neden oluyor” dedi.

Prof.Dr. Narlı, ishalin Türkiye'de basit bir rahatsızlık olarak algılandığı halde halk arasında kabakulak, boğmaca, su çiçeği olarak bilinen rahatsızlılardan daha ciddi kayıplara neden olduğunu söyledi. Prof.Dr. Narlı, “İshal nedeniyle dünyada her yıl 1 milyonu aşkın çocuk yaşamını yitiriyor, tedavi sırasında çok ciddi ilaç ve hastane masraflarını oluşuyor. İshal basit hastalık değildir. Ailelerin ishali küçümsemeden, çocuklarını mutlaka doktora götürmeleri gerekir” dedi.

Bebek ve 5 yaş altındaki çocuklarda sık görülen ishal türünün rota virüsünden kaynaklandığını anlatan Prof.Dr. Narlı, virüsün nefes yoluyla havadan bile bulaşabildiğine dikkat çekti. İshale neden olan bu virüse karşı geliştirilen aşıyı ailelere önerdiğini belirten Prof.Dr. Narlı, aşı cetveline göre bebek doğduktan sonra ilk 4 ay içinde aşının ilk dozunun, 6'ncı aya kadar da kalan 2 doz verilmesi gerektiğini söyledi. Aşının virüs üstünde yüzde 74 etkili olduğunun gözlendiğini anlatan Narlı, şöyle konuştu:

“Virüs kolay bulaştığı için bebeklerin ve 5 yaş altındaki çocukların yakalanma riski yüksek oluyor. Tedavisinde kullanılan aşı, bebek 4-6 aylıkken 3 doz olarak yapılıyor. Bu aylardan sonra yapılmak istense bile koruyucu etkisi bulunmuyor. Türkiye'de yapılan çalışmalarda 5 yaş altı çocuklarda görülen ishal vakalarının yüzde 40'ının rota virüsünden kaynaklandığı anlaşıldı. Aşının yaygınlaşması ile çocukluk çağı ishal salgınlarında önemli koruma ve kontrol sağlayacak, yüz binlerce bebeğin yaşamı kurtulacak.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al