2. ÇOCUK İLK ÇOCUK İÇİN

Paylaş:

REUTERS

Bir araştırma insanların 2 çocuğu yapmalarının ana nedeninin ilkini mutlu etmek olduğunu fark etti.

 


Preston “Ebeveynler ilk çocuklarına o kadar aşık oluyorlar ki onu mutlu etmek, onun tek başına olmasını önlemek için ikinciyi yapıyorlar. Nadiren kendi mutlulukları için ikinci çocuğu istediklerini söylüyorlar” dedi.

ÇOCUK İÇİN EVLENEN AZ


2007 yılında yapılan bir ankete göre evli çiftlerin üçte biri, evlenmenin ana nedeninin mutlu olmak olduğunu söylüyor. Çocuk sahibi olmak için evlendiklerini söyleyenler ise azınlıkta kalıyor. Sosyal bilimciler insanların tek çocuk yaptıklarında çocuk sahibi olmanın verdiği hazzı tattıklarını ancak kendilerine de vakit ayırabildikleri için çok çocuklu ebeveynlere göre daha mutlu olduklarını söylüyor. Danimarka’da 25 bin ikiz üzerinde yapılan bir araştırmada tek çocuğu olan kadınlar, çok çocuklu ikizlerine oranla daha mutlu olduklarını söyledi.

YALNIZLIKTAN KORKUYORLAR


ABD’de 2001 yılında yapılan bir araştırmaya göre tek çocukların en büyük sıkıntısı yaşlanan ebeveynlerine tek başlarına bakmak zorunda kalacak olmaları. Birçoğu bunda yetersiz olacaklarından korkuyor. Ayrıca ebeveynlerinin ölümünden sonra ailenin kalan tek üyesi olacak olmaları da tek çocukları üzüyor.