Deprem Travma Psikolojisi

16 YAŞINA KADAR BERABER

16 YAŞINA KADAR BERABER

A.A

Ebeveynler,  TV’de yayınlanan programlara karşı çocukları 16 yaşını doldurana kadar birlikte izlemeli.

 


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve  Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sabri Hergüner, çok sayıdaki çizgi film kanalı ve dizilerle son dönemde  çocukların televizyon başında geçirdiği sürenin artmaya başladığını bildirdi.

Bu sürenin artmasıyla cinsellik ve şiddet içerikli programların çocuklar  için daha fazla tehdit unsuru içerdiğini ifade eden Hergüner, bu nedenle her yaş  grubundan çocuğun televizyon seyrederken yalnız bırakılmaması gerektiğini  belirtti.

Hergüner, 0-2 yaş arası çocuklara kesinlikle televizyon izlettirilmemesi  gerektiğini vurgulayarak, “2-6 yaş arası çocuklara günde 45 dakikadan fazla  televizyon seyrettirilmemeli. 6-12 yaş ise okula gittiği hafta içi en fazla 1  saat, hafta sonu da 1,5-2 saat televizyon izleyebilir” dedi.
        
ÇOCUĞUN ODASINDA TELEVİZYON OLMAMALI

Ebeveynlerin televizyonu uyuşturucu gibi kullanmaması gerektiği  uyarısında bulunan Hergüner, şunları kaydetti:

“Çocuğun odasında asla ve asla televizyon olmamalı. Yurt dışında  çocukların yüzde 40'nın odasında televizyon var. Bu oran bizde de giderek  artıyor. Bu durum çocuğun kontrolsüz bir şekilde televizyon seyretmesine, uyku  saatlerinin bozulmasına neden oluyor. Cinsellik ve şiddet içerikli çizgi film,  dizi film ve programlar sadece çocuklar için değil, ergenler için de tehlike  unsuru olabiliyor. Şiddet içerikli bir programı izleyen çocuk izlediği programın  etkisinde kalarak kardeşine veya arkadaşına şiddet uygulayabiliyor, isteklerini  bu şekilde elde etmeye çalışıyor.

Bu nedenle çocuklar, 16 yaşına kadar mutlaka ve  mutlaka ebeveynlerin kontrolünde televizyon izlemeliler. Ebeveynle birlikte  televizyon izleme kültürünün yaygınlaştırılması gerekiyor. Uygunsuz bir sahne  çıktığı zaman mutlaka müdahale edilmelidir.”

Çocukların odasında televizyon olmasının çocuk gelişimi açısında da uygun  olmadığını anlatan Hergüner, bir evde çok sayıda televizyon bulunmasının aile  yapısını zorlayacağını, çocukların kendi odasında kendi televizyonun başında  aileden habersiz büyümesine yol açacağını belirtti.
        
İZLEDİĞİ PROGRAMI ANLATSIN
        
Çocukların 7 yaşına kadar fantezi dünyasında yaşadığını söyleyen  Hergüner, “ben yaptım oldu” mantığıyla hareket eden çocukların bu dönemde  neden-sonuç ilişkisi kuramadıklarını ifade etti.

Bu nedenle ebeveynlerin çocuklardan izledikleri programları anlatmalarını  istemelerini vurgulayan Hergüner, “8 yaşına kadar izlediği programdan bir kitap  gibi ne anladığını sormalı ve programı özetlemesini istemeliyiz” diye konuştu.

Hergüner, çocukların televizyon başında kalma sürelerinin kısaltılması  gerektiğine dikkat çekerek, ebeveynler tarafından tercih edilen doğru-yanlış,  iyi-kötü mesajının net olarak verildiği programların çocuklara izlettirilmesinin  doğru olacağını kaydederek, “Daha yavaş akan, şiddet unsuru içermeyen, çocuğa  mesaj veren, toplumsal kuralları öğreten programlar izlettirilmeli” diye  konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al