15 GÜNDEN FAZLA ÜZÜLMEYİN!

15 GÜNDEN FAZLA ÜZÜLMEYİN!

Habertürk

Her şeyi kafaya takmayın! Özellikle 15 günden fazla süren üzüntü hali sosyal hayatı da iş hayatını da etkiliyor.

 


Yürürken nefes nefese kalmak: Herkes egzersiz kapasitesini bilir. Eğer daha önce kolayca yürüyebildiği mesafede artık nefes nefese kalıyor ve yoruluyorsa, alarm zili çalıyor demektir. Çünkü bu sorun kansızlıktan kalp damar hastalıklarına kadar pek çok ciddi sorunun belirtisi olabiliyor.

15 günden uzun süren üzüntü hali: Depresyon sıklıkla gözden kaçan önemli bir sağlık sorunu. Özellikle de kişi melankolik bir kişilik yapısına sahip ise. Bu nedenle hayattan zevk alamama hali 15 günden uzun sürmüşse, hemen bir uzmana başvurmak gerekiyor. Çünkü depresyon hemen tedavi edilmezse tedavisi daha güç bir hal alabiliyor, tekrarlayabiliyor.

Uzun süren öksürük: İki haftadan uzun süren öksürük varsa, buna kanlı balgam eşlik ediyorsa, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmalı. Bu durumda özellikle sigara kullanımıyla birlikte ise akciğer kanserinden şüphelenilmeli. Uzun süreli öksürüklerde tüberküloz da olabileceği düşünülmeli.

YILDA BİR KEZ CHECK-UP ŞART!


Acıbadem Fulya Hastanesi Chek-up Merkezi Sorumlusu Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Demet Karadenizli, yaşımız kaç olursa olsun daha sağlıklı bir yaşam için düzenli aralıklarla check-up yaptırmamız gerektiğine dikkat çekiyor. Çünkü muayene ve tetkiklerden oluşan check-up'ta vücudumuzda sinsice oluşan ve henüz belirti vermeyen hastalıklara bile erken dönemde tanı konabiliyor veya ileride hastalığa dönüşebilecek risk durumu tespit edilebiliyor.

Böylece hastalık erken dönemdeyken tedavi şansı yakalanmış oluyor, hatta ortaya çıkması geciktirilebiliyor ya da önlenebiliyor. Dr. Demet Karadenizli, bu nedenle hiçbir yakınması olmasa bile herkesin 35 yaşından itibaren mutlaka check-up'tan geçmesi gerektiğini belirterek, "Check-up'ın hangi sıklıkta yapılması gerektiği ise kişinin yaşına, aile öyküsüne, yaşam tarzına ve sahip olduğu risk durumuna göre değişiyor.

Ancak birinci derece akrabalarında yüksek kolesterol, diyabet, kanser ve kalp damar hastalıkları bulunan veya 40 yaşını aşmış olanların her yıl düzenli olarak kontrolden geçmeleri gerekiyor!" diyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al