12 gençten biri kendisine zarar veriyor

Avustralya'da yapılan bir araştırma, çoğu kız 12 gençten birinin kendisine zarar verdiğini ve yüzde 10'unun, genç bir yetişkin olana kadar kasten kendisine zarar vermeyi sürdürdüğünü ortaya koydu.

12 gençten biri kendisine zarar veriyor
Paylaş:

Avustralya'da yapılan bir araştırma, çoğu kız  12 gençten birinin kendisine zarar verdiğini ve yüzde 10'unun, genç bir yetişkin  olana kadar kasten kendisine zarar vermeyi sürdürdüğünü ortaya koydu.

Haber1Melbourne'daki Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü Genç Sağlığı Merkezi ve  King's College Londra Psikiyatri Enstitüsünün yaptığı araştırmada, Avustralya'da  1992'den 2008 yılları arasında 1802 genç, 15'ten 29 yaşına kadar incelendi. Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, gençlerin yüzde 8'ine  tekabül eden 149'unun kendilerine zarar verdiği, kendilerine zarar veren kızların  sayısının erkeklerden fazla olduğu görüldü. Kendisine zarar veren kızların oranı  yüzde 10 iken, erkekler yüzde 6 oranında çıktı. Öte yandan, genç bir yetişkin olduklarında kendilerine zarar verenlerin  sayısının önemli ölçüde düştüğü, 29 yaşına geldiklerinde katılımcıların yüzde  birinden azının kendilerine zarar verdiklerini söyledikleri kaydedildi. Araştırma ekibinin lideri George Patton, bulguların, gençler 13 ila 19  yaşlarının ortalarına geldiklerinde ortaya çıkan "savunmasızlık penceresini"  gözler önüne serdiğini ifade ederken, ekip kendisine zarar veren gençlerin  çoğunlukla tedavi edilmeden çözülemeyecek akıl sağlığı sorunları bulunduğuna  dikkati çekti. Gençlerin çoğunlukla bir yerlerini keserek ya da yakarak kendilerine  zarar vermesinin, küresel bir sağlık sorunu olduğu biliniyor. Dünya Sağlık  Örgütü'ne göre, her yıl bir milyon kişi intihar ediyor. Son 45 yılda dünyada  intihar sayısı yüzde 60 oranında arttı. REUTERS